Kuşburnu çekirdeği tozu ile zenginleştirilmiş probiyotik yoğurt üretimi
Production of probiotic yogurt enriched with rosehip seed powder
  1. Tez No: 695871
  2. Yazar: BAŞAK GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞÜKRÜ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son dönemlerde tüketicilerin probiyotik gıdalara olan ilgisi artmaktadır. Kuşburnu çekirdeği esansiyel yağ asitleri, tokoferoller, fitositoroller, fosfolipitler ve fenolikler gibi fonksiyonel bileşiklere sahip, yüksek değerli bir yağ kaynağıdır. Bu çalışmada, farklı oranlarda (%0, %1, %2 ve %3) kuşburnu çekirdeği tozu ilavesi ile 4 çeşit probiyotik set tipi yoğurt üretilmiştir. Yoğurt örneklerinin mikrobiyolojik, duyusal, fonksiyonel ve fizikokimyasal özellikleri 21 günlük depolama süresince araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, consumer interest in probiotic foods has been increasing. Rosehip seeds are a high-value oil source with functional compounds such as essential fatty acids, tocopherols, phytonutrients, phospholipids and phenolics. Four different ratios of rosehip seeds (%0, %1, %2 and %3) were used the production of set type probiotic yoghurt. The microbiological, sensory, functional, and physicochemical properties of the samples were inspected on storage of 21 days.