Postmenopozal kadınların kan lipid dzeyleri ve kemik mineral dansitelerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi üzerine bir araştırma
The Effects of various variable on blood lipid levels and bone mineral density in postmenopausal women
  1. Tez No: 80891
  2. Yazar: BETÜL GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE YURTTAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Postmenopozal kadınların, kan lipit düzeylerinin ve kemik mineral dansitesinin; hormon kullanımı, beslenme durumu, fiziksel aktivite, vücut ağırlığı ve sigara içimi gibi faktörlerden ne ölçüde etldlendiWerinin saptanması amacıyla planlanan bu çalışma, Başkent Üniversitesi Hastanesine başvurmuş yaş ortalaması 57.26 ± 0.74 yıl olan, herhangi bir ilaç kullanmayan, menopoza giren ve üzerinden en az iki yıl geçen toplam 150 sağlıklı kadm üzerinde yapılmıştır. Hazırlanan anket formu ile bireylerin genel özellikleri (yaş, eğitim vb.), kan lipitlerini ve kemik mineral dansitesini etkilediği düşünülen faktörler (menopoz yaşı, hormon kullanım durumu, sigara içimi, fiziksel aktivite vb.) ile ilgili veriler öğrenilmiş ve bazı antropometrik ölçümler yapılmıştır. Ayrıca bireylerin bir günlük besin tüketimleri ve fiziksel aktivite süreleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; kadınların yaşlan arttıkça kemik mineral dansitesinin azaldığı (p0.05). RDÂ önerilerine göre, kalsiyumu, demiri, niasini ve riboflavini yeterli tüketen ve tüketmeyen kadınların kemik mineral dansiteleri ve kan bulguları ortalamaları arasında da istatistiksel açıdan önemli bir fark görülmemiştir (p>0.05). Yapılan lojistik regresyon denklemi sonucunda, osteoporoz riskinin, yaş arttıkça 2.27 kat, gebelik sayısı arttıkça 5.9 kat arttığı görülmüştür. Osteoporoz riski, hormon kullanmayanlarda kullananlara göre 3.9 kat, çay içmeyenlerde içenlere göre 1.2 kat ve spor yapmayanlarda yapanlara göre 1.2 kat daha fazladır. Alman kalsiyumla birlikte kişide osteoporoz görülme riski % 36.0 oranında azalmaktadır. Sigarayı 10 adetten az içenlerin 10 adetten fazla içenlere göre osteoporoz olma riski % 44 oranında azalmaktadır. Kişinin beden kitle indeksi azaldıkça (35-20) osteoporoz olma riski % 10 oranında azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study is to determine the effects of parameteres such as hormonal therapy, nutritional status, physical activity, body weight and smoking on blood lipid levels and bone mineral density of postmenopausal women. 150 healthy postmenopausal women who are at least 2 years of cessation of menses without any known drug usage are included in this study. All patients were admitted to Başkent University Hospital. The mean age of the subjects was 57.26 ± 0.74 years. A questionnaire form was used to collect the data about the factors like age, education, occupation factors thought to effect the blood lipid levels and bone mineral density (such as age of menopause, hormonal therapy, smoking, physical activity levels) and some anthropometric measurements more over the daily food consumption and mean duration of physical activity were recorded. At the end of the study; bone mineral density is found to be related (p0.05). There was also no statistically significant difference on bone mineral density and mean blood lipid levels of women consumming sufficient amount of calcium, iron, niasin and riboflavin in accordence with the RDA recommendations and women without using up (p>0.05). Due to the logistic regression equations, it was found that risk of osteoporosis was 2.27 times higher with increase in age and 5.9 times with increase in number of pregnancies is getting more. Risk of osteoporosis is 3.9 times higher in women having hormon replacement therapy, 1.2 times higher in women drinking tea and 1.2 times higher in women without sportic activity. Risk of osteoporosis decreases %36.0 with the consumption of calcium. Furthermore risk of osteoporosis decreases 10 % when body mass index decreases (35-20). Women who are smoking cigarette under 10, the risk of osteoporosis decreases 44 % than women who are smoking cigarette over 10.