Diurnal varyasyona göre farklı şiddetlerde uygulanan fonksiyonel ısınmanın dikey sıçramaya, esnekliğe ve çevikliğe etkisi
The effect of functional warm up performed at different intensity according to diurnal variation on vertical JUMP, flexibility and agility
  1. Tez No: 808908
  2. Yazar: OĞUZHAN ADANUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Yarışma performansları, spor türlerindeki farklılıklar göz önünde bulundurularak ve yarışmalar arasında tekdüzeliği sağlamak amacıyla çeşitli yöntemler kullanılarak değerlendirilir. Bu değerlendirmeler, sabah eleme turu ile akşam finalleri arasında gerçekleştirilebilir. Bu çalışmanın amacı diurnal varyasyona göre farklı şiddetlerde uygulanan fonksiyonel ısınmanın dikey sıçramaya, esnekliğe ve çevikliğe etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Muay Thai sporcuları, sabah saatlerinde ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez farklı fonksiyonel olmayan protokoller (FIO-%40 ve FIO-%60), düşük şiddetli fonksiyonel ısınma protokolü (DFI) ve orta şiddetli fonksiyonel ısınma protokolü (OFI) uyguladı. Performans ölçümleri ise bu protokoller arasında birbirini takip etmeyen günlerde (9:00-11:00 ile 16:00- 18:00) tamamlandı. Performans testleri olarak dikey sıçrama için countermovement jump (CMJ), T-çeviklik ve esneklik testleri uygulandı. Dikey sıçrama sonuçlarına göre ortalama ve zirve güç Johnson ve Bahamonde Formülü kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmanın bulgularına göre Dikey (F = 4.85; p = 0.00), ortalama güç (F = 2.85; p = 0.03), T çeviklik (F = 92.92; p =
Özet (Çeviri)
Objective: Competition performances are evaluated using various methods to ensure uniformity among different sports and between competitions. These evaluations can be conducted between morning elimination rounds and evening finals. The aim of this study is to determine the effects of functionally warm-up exercises applied at different intensities according to diurnal variation on vertical jump, flexibility, and agility. Materials and Methods: Muay Thai athletes performed different non-functional protocols (NFI-%40 and NFI-%60), low-intensity functional warm-up protocol (LFI), and moderate-intensity functional warm-up protocol (MFI) twice a day, in the morning and afternoon. Performance measurements were completed on non-consecutive days (9:00-11:00 and 16:00-18:00) among these protocols. Performance tests included Countermovement Jump (CMJ), T-agility, and flexibility tests. Average and peak power were calculated based on CMJ results. Results: According to the findings of the study, vertical jump (F = 4.85; p = 0.00), average strength (F = 2.85; p = 0.03), T agility (F = 92.92; p =