Yaşlı bireylere akılcı ilaç kullanımıve farkındalığın geliştirilmesi için evde uygulananhemşirelik girişimlerinin etkisi
Rational use of drugs in elderly individuals and applied at home to develop awareness effect of nursing initiatives
- Tez No: 808929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ALTINEL, DOÇ. DR. AYŞE ÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma; yaşlı bireylere ev ziyareti yolu ile akılcı ilaç kullanımı ve farkındalığın geliştirilmesi için uygulanan hemşirelik girişimlerinin etkisini değerlendirmek amacıyla prospektif, randomize kontrollü, ön test- son test kontrol grup desenli deneysel desende yürütülmüştür. Kırsal bir alanda yaşayan 65 yaş ve üzeri 74 yaşlı birey (Müdahale grubu:37; Kontrol grubu:37) ile çalışma tamamlanmıştır. Yedi hafta boyunca müdahale grubuna uygulanan girişimler; akılcı ilaç kullanımını ve farkındalığını artırmaya yönelik ev ziyareti yolu ile eğitim, danışmanlık, broşür ve ilaç kutusu verilmesine yönelik uygulamalardan oluşmaktadır. Kontrol grubuna herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Araştırma verileri Eylül- Aralık 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemi ile yaşlı tanıtım formu, Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği ve Akılcı İlaç Kullanımı Farkındalığı Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler Mann Whitney U ve Wilcoxon testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work; The study was conducted in a prospective, randomized controlled, pretest-posttest control group experimental design in order to evaluate the effect of nursing interventions applied to the elderly through home visits to raise awareness and rational drug use. The study was completed with 74 elderly individuals aged 65 and over (Intervention group: 37; Control group: 37) living in a rural area. Interventions applied to the intervention group for seven weeks; It consists of practices aimed at raising rational drug use and awareness through home visits, training, counseling, brochures and medicine boxes. No intervention was applied to the control group. The research data were collected between September and December 2022 by face-to-face interview method, the elderly introduction form, the Rational Drug Use Scale and the Rational Drug Use Awareness Scale. Data were analyzed using Mann Whitney U and Wilcoxon tests.