Tavuk etlerinde arcobacter SPP. varlığı izolatların antibiyotik duyarlılıkları ve moleküler tiplendirilmesi
Presence of arcobacter SPP. in chicken MEAT antibiotic and molecular typing susceptibility of isolates
- Tez No: 808928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN HIZLISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada; Kayseri'de çeşitli market ve satış yerlerinde satışa sunulan tavuk etlerinde Arcobacter spp. varlığı, izolatların belirlenen antibiyotiklere duyarlılıkları ve izolatların moleküler tiplendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Kayseri ilindeki tavuk eti satış yerlerinden toplam 100 adet tavuk eti örneği (bütün tavuk (n=25), but (n=25), kanat (n=25), göğüs eti (n=25)) toplanarak materyal olarak kullanılmıştır. Tavuk eti örneklerinden Arcobacter spp.'lerin izolasyonu amacıyla önzenginleştirme ve membran filtrasyon işlemleri yapılmıştır. Arcobacter spp.'lerin identifikasyonu fenotipik testler ve multipleks polimeraz zincir reaksiyonu (mPCR) ile gerçekleştirilmiştir. Arcobacter spp.'lerin çeşitli antibiyotiklere karşı direnç durumunun ortaya konması amacıyla disk difüzyon testi yapılmıştır. İzolatlar arasındaki genetik ilişkilerin araştırılması için Enterobacterial Repetitive Intergenic Consensus Polymerase Chain Reaction (ERIC-PCR)' den yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda toplanan 100 adet tavuk eti numunesinden 23 (%23) şüpheli koloni elde edilmiş. Bu şüpheli kolonilere yapılan fenotipik testlerle bu 23 izolatın Arcobacter spp. olduğu tespit edilmiştir. Moleküler identifikasyon testleri sonunda 23 izolattan 3'ü A. cryaerophilus, 20 izolat ise A. butzleri yönünden pozitif olarak identifiye edilmiş, fakat A. skirrowi türü bulunamamıştır. Yapılan disk difüzyon testi sonunda, izolatların sırasıyla 12'si (%52.17) eritromisine, 13 (%56.52)' ü amoksisilin-klavulanik asite, 20 (%86.95)'si trimetoprim/sülfametaksazole, 20 (%86.95)' si ampisiline, 8 (%34.78)' i enrofloksasine, 2 (%8.69)' si tetrasikline, 5 (%21.73)' i streptomisine, 16 (%69.56)' sı azitromisine ve 21 (%91.3)' inin de neomisine dirençli olduğu tespit edilirken, gentamisine tüm izolatların duyarlı olduğu saptanmıştır. Bu izolatların 2'si 3 (%9.09), 3'ü 4 (%13.63), 6' sı 5 (%27.27), 8' i 6 (%36.36), 3'ü ise 7 (%13.63) antibiyotiğe karşı çoklu direç göstermiştir. ERIC-PCR ile A. butzleri ve A. cryaerophilus izolatlarına ait amplikonlar kendi aralarında ayrı ayrı yürütülüp değerlendirilmiştir. İzolatlardan elde edilen bant profillerinin birbirinden farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bant sayılarının 1 ila 9 arasında değiştiği ortaya konmuştur. Sonuç olarak, yaygın bir şekilde tüketilen kanatlı etlerinde, birçok antibiyotiğe dirençli Arcobacter spp.' lerin varlığı insanlarda gastroenterit ve ekstra intestinal hastalıklardan izole edilmeleri sebebiyle halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle kanatlı karkaslarının etken ile kontaminasyonun önlenmesi ve gıdaların üretimi, işlenmesi, depolanması ve satışı hakkında personelin eğitilmesinin, kanatlı etlerinden kaynaklanan hastalıkları engellemekte önemli rol oynayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study; the presence of Arcobacter spp. in chicken meats offered for sale in various markets and outlets in Kayseri, the susceptibilities of the isolates to determined antibiotics and the molecular typing of isolates were aimed. In the study, a total of 100 chicken meat samples (whole chicken (n=25), leg (n=25), wing (n=25), breast meat (n=25)) were collected from the chicken meat sales located in Kayseri province and used as materials. Pre-enrichment and membrane filtration processes were carried out for the isolation of Arcobacter spp. Identification of Arcobacter spp. was performed by phenotypic tests and multiplex polymerase chain reaction (mPCR). Disc diffusion test was applied to determine the resistance status of Arcobacter spp. against various antibiotics. Enterobacterial Repetitive Intergenic Consensus Polymerase Chain Reaction (ERIC-PCR) was used to reveal genetic relationships between the isolates. As a result of the study, 23 (23%) suspecious colonies were obtained from 100 chicken meat samples collected. It has been determined that these 23 isolates were found as Arcobacter spp. with the phenotypic tests on these suspicious colonies. At the end of the molecular identification tests, 3 out of 23 isolates were identified as positive for A. cryaerophilus and 20 isolates for A. butzleri, however, A. skirrowi could not be identified. At the end of the disc diffusion test, while, 12 (52.17%) of the isolates were resistant to erythromycin, 13 (56.52%) to amoxicillin-clavulanic acid, 20 (86.95%) to trimethoprim / sulfamethoxazole, 20 (86.95%) to ampicillin, 8 (34.78%) to enrofloxacin, 2 (8.69%) to tetracycline, 5 (21.73%) to streptomycin, 16 (69.56%) to azithromycin and 21 (91.3%) to neomycin, respectively. All isolates were found to be sensitive to gentamicin. Two of these isolates were showed multi drug resistance against to 3 (9.09%), 3 were to 4 (13.63%), 6 were to 5 (27.27%), 8 were to 6 (36.36%) and 3 were to 7 (13.63%), respectively. The amplicons of A. butzleri and A. cryaerophilus isolates were run and separately evaluated by ERIC-PCR. It was determined that the band profiles obtained from the isolates differ from each other. It was revealed that the number of bands ranged from 1 to 9. In conclusion, the presence of antibiotic resistant Arcobacter spp. in poultry, widely consumed, is of utmost importantance for public health because of their isolation from gastroenteritis and extra-intestinal diseases in humans. For this reason, it has been believed that the prevention of contamination of poultry carcasses with the agent and the training of the staff about the production, processing, storage and sale of food will play an important role in preventing diseases caused by poultry meat.