Evlilik sadakati: Bir model testi
Marriage fidelity: A model testing
- Tez No: 808973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HASKAN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada evlilikte sadakatsizlik, eş desteği, evlilik ilişkisi niteliği ve cinsel yaşam memnuniyetsizliği değişkenleri arasındaki ilişkilerin yapısal eşitlik modellemesi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, bu çalışma kapsamında Evlilik Sadakatsizliği Ölçeği ve Eş İlişkileri Nitelik Algısı Ölçeği geliştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2019 yılında araştırmaya katılmayı kabul eden 610 evli bireyden oluşmaktadır. Veriler, Evlilik Sadakatsizliği Ölçeği, Evlilik İlişkisi Nitelik Algısı Ölçeği, Eş Desteği Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 20.0, LISREL 8.7 ve AMOS istatistik programları kullanılmıştır. Evlilik Sadakatsizliği Ölçeği ve Evlilik İlişkisi Nitelik Algısı Ölçeği geliştirilme aşamasında açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca değişkenler arasındaki yordama gücü ve aracılık rolünü ortaya koyabilmek için yapısal eşitlik modelinden yararlanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Türkiye kültüründe evli bireyler üzerinde geliştirilmiş olan Evlilik Sadakatsizliği Ölçeği ve Evlilik İlişkisi Nitelik Algısı Ölçeğinin geçerli ve güvenilir bir ölçme araçları oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda Evlilik Sadakati Model Testine göre eş desteği ve evlilik ilişkisi niteliği, evlilik sadakatsizliğini doğrudan ve anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Eş desteğinin ise evlilik sadakatsizliğini evlilik ilişkisi niteliği aracılığıyla anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Modelden elde edilen diğer bir bulguya göre, eş desteği ve cinsel yaşam memnuniyetsizliği, evlilik ilişkisi niteliğini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Ayrıca eş desteği, evlilik ilişkisi niteliğini cinsel yaşam memnuniyetsizliği aracılığıyla anlamlı düzeyde yordamaktadır. Bulgular Evlilik Sadakati Model Testinin kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermektedir. Bulgular ışığında araştırmacılara, uygulayıcılara, evli bireylere ve aile ve evlilik konusunda politika yapıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationships between marital infidelity, spousal support, marriage relationship quality and sexual life dissatisfaction by structural equation modeling technique. In addition to this, Marital Infidelity Scale and Marriage Relationship Quality Perception Scale were developed within the scope of this study. The study group of the research consisted of 610 married individuals who agreed to participate in the research in 2019. Data were gathered through Marital Infidelity Scale, Marriage Relationship Quality Perception Scale, Spouse Support Scale and Personal Information Form created by the researcher. In the analysis of the research data, SPSS 20.0, LISREL 8.7 and AMOS statistical programs were used. During the development of the Marital Infidelity Scale and the Marriage Relationship Quality Perception Scale, exploratory and confirmatory factor analysis was performed. Additionaly, the structural equation modeling was used to reveal the predictive power and mediating role between the variables. The results of the study demonstrated that Marital Infidelity Scale and Marriage Relationship Quality Perception Scale, which were developed on married individuals in Turkey culture, were found to be a valid and reliable measurement tools. In addition, according to the model test, spousal support and marriage relationship quality directly and significantly predicted marital infidelity. Also, it was found that spousal support significantly predicted marital infidelity with the mediating role of marriage relationship quality. Another finding obtained from the model indicated that spousal support and sexual life dissatisfaction significantly predicted the marriage relationship quality. Also, spousal support significantly predicted marriage relationship quality with the mediating role of sexual life dissatisfaction. The findings showed that the marital fidelity model test was acceptable. In the light of the findings, suggestions were made for researchers, practitioners, married individuals and family/marriage policy-makers.