Gottman yaklaşımıyla çift uyumu: Türkiye ve Almanya'da yaşayan Türk çiftlerin deneyimlerine nitel bir bakış
Couple adjustment through the Gottman approach: A qualitative perspective on the experiences of Turkish couples in Germany and Turkey
- Tez No: 986208
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli çiftlerin uyumlarını Gottman modeli ve kültürel bağlam çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelemektir. Nitel desende ve olgu bilim yaklaşımıyla yürütülen çalışmanın katılımcılarını, 5'i Almanya'da 5'i Türkiye'de yaşayan toplam 10 Türk çifti oluşturmaktadır. Veriler, 15 açık uçlu sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla çevrim içi ve yüz yüze toplanmıştır. İçerik analizi sonucunda; evlilikte birbirini tanıma, sevgi ve hayranlığın paylaşımı, güven ve sadakat, çatışma yönetimi, aile sistemi ve sınırlar ile ortak anlam yaratma olmak üzere 6 ana tema ve 15 alt tema belirlenmiştir. Bulgular, evlilik biçimlerinin değişen toplumsal normlarla dönüştüğünü ve modern görücü usulü evliliklerin öne çıktığını göstermektedir. Çiftlerin çoğu sevgilerini farklı yollarla ifade etse de Türkiye'deki çiftlerde takdir ve minnettarlık ifadelerinin sınırlı olduğu görülmüştür. Güven ve sadakat düzeyi genel olarak yüksek bulunurken, çatışma yönetiminde güç paylaşımının çatışma sıklığı ve yoğunluğunu azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca kök aile ile sınırların çift ilişkilerini etkilediği, ebeveynliğe geçişin kısa vadede zorluklara ancak uzun vadede bağlılık artışına yol açtığı ve ortak hedefler ile duygusal yatırımların ilişki uyumunu desteklediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine marital adjustment among married couples within the framework of the Gottman model and in relation to cultural context. Conducted using a qualitative design and a phenomenological approach, the study sample consists of 10 Turkish couples, five residing in Germany and five in Turkey. Data were collected through semi-structured interviews comprising 15 open-ended questions, administered both online and face-to-face. Content analysis revealed six main themes and 15 subthemes: knowing one another in marriage, sharing love and admiration, trust and fidelity, conflict management, family system and boundaries, and creating shared meaning. The findings indicate that forms of marriage have transformed in line with changing social norms, with“modern arranged marriages”becoming more prominent. While most couples expressed their love in various ways, expressions of appreciation and gratitude were found to be limited particularly among couples in Turkey. Although high levels of trust and fidelity were observed among participants, the importance of power sharing in conflict management was emphasized, with a lack of power sharing associated with increased frequency and intensity of conflicts. Additionally, boundaries with families of origin were found to significantly influence couple relationships. The transition to parenthood was associated with short-term relational challenges but increased long-term commitment. Finally, shared goals, emotional investments, and levels of commitment were identified as crucial factors for the continuity of harmonious relationships.