Espor etkinlik pazarlaması: Örnek bir turnuva üzerinden uygulama ve stratejilerin incelenmesi
Esports event marketing: An exploration of the applications and strategies through a case study
  1. Tez No: 808974
  2. Yazar: SAYGIN KOLAŞİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dijitalleşen izlenme alışkanlıkları, internet teknolojilerinin gelişimi ve pandeminin getirdiği sanal çalışma ve eğlenceye artan ilgi, bilgisayar oyunlarının rekabetçi olarak bir seyirci önünde oynanmasına dayanan espor sektörünün son yıllarda büyük gelişme katetmesini sağlamıştır. Bu tezin konusu olan espor turnuvaları, espor alanında büyük önem taşımakta ve sektörün önemli gelir kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Çalışmada seçilen örnek bir espor turnuvası üzerinden oyuncu ve takımlarla olan ilişkiler, turnuvaya katılımı arttırmak için kullanılan yöntemler, turnuvanın izlenme sayısını arttırmak için alınan adımları incelemek için etkinlik pazarlamasına özgü teoriler üzerinden gidilecektir. Turnuvanın pazarlamasını yapmak için kullanılan uygulamalar nitel ve tematik analiz yöntemleriyle değerlendirilecek, ortaya çıkartılan bulgular etkinlik pazarlaması teorileri çerçevesinde verimlilik açısından değerlendirilecek ve gelecekte düzenlenecek turnuvalarda kullanılacak etkinlik pazarlama stratejileri için öneriler geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
With the advent of digitized viewing habits, developments in online Technologies and the increased interest in virtual work and recreation due to the pandemic; esports, which depend on competitive video gaming in front of an audience, have taken significant steps in popularity and revenue. Esports tournaments and events, which form the basis of this thesis, carry great importance in the industry and are a main source of revenue and viewership. In this study, through a selected case study; team and player relations, methods used to increase attendance of the tournament and steps taken to ensure high viewership of the live broadcast of the event will be viewed through event marketing theoratical frameworks. The steps taken for marketing the tournament will be analyzed through qualitative, descriptive and thematic methods; and suggestions to improve the efficiency of future event marketing strategies will be shared.