Hemşirelik öğrencilerine verilen cinsel azınlık farkındalıkeğitiminin LGBT bireylere yönelik bilgi ve tutum düzeyineetkisi
The effect of sexual minority awareness education provided to nursing students on the level of knowledge and attitudes towards LGBT individuals
  1. Tez No: 808989
  2. Yazar: SEVCAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerine verilen Cinsel Azınlık Farkındalık Eğitim programının LGBT bireylere yönelik bilgi ve tutum düzeyine etkisini belirlemek amacıyla ön test, son test, izlemli randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışma verileri 43 girişim ve 43 kontrol olmak üzere 86 öğrenciden elde edildi. Veri toplama araçları olarak, kişisel bilgi formu, LGBT DKÖ, LGYT ve TBYTÖ kullanıldı. Girişim grubuna haftada bir kez 4 oturum (4 hafta) Cinsel Azınlık Farkındalık Eğitimi uygulandı. LGBT DKÖ, LGYTÖ ve TBYTÖ'nin ön test, son test ve izlem testlerindeki puan ortalamaları arasında kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı; girişim grubun da ise istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu; girişim grubunun ön testte aldıkları puanların son test ile izlem testlerine göre daha istatistiksel olarak anlanmlı farkla düşük olduğu tespit edildi. Araştırma sonuçlarına göre Cinsel Azınlık Farkındalık Eğitiminin LGBT bireylere yönelik bilgi düzeyini artırma ve olumlu tutum geliştirmede etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a pre-test, post-test, follow-up randomized controlled study in order to determine the effect of the Sexual Minority Awareness Education program given to nursing students on the level of knowledge and attitude towards LGBT individuals. Study data were obtained from 86 students, including 43 interventions and 43 controls. As data collection tools, personal information form, LGBT Ally Identity Measure, Attitudes to Lesbians and Gays, Attitudes to Trans Individuals Scale. The intervention group received 4 sessions (4 weeks) of Sexual Minority Awareness Education once a week. There was no statistically significant difference in the control group between the pretest, posttest and follow-up tests. There was a statistically significant difference in the intervention group; it was determined that the scores of the intervention group in the pre-test were lower with a statistically significant difference compared to the post-test and follow-up tests. According to the results of the research, it was determined that Sexual Minority Awareness Education was effective in increasing the level of knowledge and developing positive attitudes towards LGBT individuals.