Devirli möbius dönüşümleri
Möbius transformations with cycles
- Tez No: 809034
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Möbius dönüşümlerinin temel tanım ve teoremleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, 2-devirli Möbius dönüşümlerinin temel tanım ve teoremleri ele alınmıştır. Beşinci bölümde, n-devirli Möbius dönüşümlerinin verilen teoremlerle geometrik yorumu yapılıp n-devirlinin tanımı ve özellikleri verilmiştir. Ayrıca, 2-devirli ve 3-devirli invaryant çemberlerin oluşumu ele alınmış, n≥4 için n-devirliler altında invaryant çemberlerin yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, the basic required concepts for our study are given. In the third chapter, the basic definitions and theorems of Möbius transformations are considered. In the fourth chapter, basic definitions and theorems of 2-cycle Möbius transformations are discussed. In the fifth chapter, geometric interpretation of n-cycle Möbius transformations with the given theorems and definition and properties of n-cycle are given. In addition, the formation of 2-cycle and 3-cycle invariant circles is discussed, and the structure of invariant circles under n-cycles for n≥4 is investigated.