Development for waterfront of derna city and urban parks case study
Derna kentinin kıyı gelişimi ve kent parkları örneklem çalışması
  1. Tez No: 809068
  2. Yazar: HALEEMAH FARAJ ABDULHAMID BIN TAHIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ARIN, PROF. DR. MEHMET EMRE AYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Kıyı kentsel gelişmelerinin ekonomik ve coğrafi konumları, benzersiz faaliyetlere ve büyüme modellerine sahip olmalarını sağlar. Bir şehrin kıyısı, vatandaşların aidiyet duygusunu artırabilecek, sosyal ve kültürel değerlerini pekiştirebilecek, rekreasyon projeleri başta olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılabilecek sonsuz fırsatlarla doludur. Ancak bazı kentsel gelişmeler çeşitli nedenlerle böyle bir fırsatı kaybedebilmektedir. Derna, Libya'nın doğu kesiminde, uzun bir Akdeniz kıyısına sahip bir şehirdir. Şehirdeki rıhtım tam olarak kullanılmamış, lojistik ve ticari deniz faaliyetlerini ele almak için alçakgönüllü bir şekilde faaliyetler geliştirilmiştir. Mevcut araştırma, Libya'nın Derna kentinin kıyısındaki kentsel yeşil alanları/kent parklarını sürdürülebilirlik gereksinimleriyle uyumlu olarak ve nüfusunun tarihi, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını destekleyerek incelemeyi amaçlamaktadır. Yeterli park ve yeşil alan eksikliğinin hissedildiği kent için mimari analiz yapılıyor. Analiz ayrıca, şehrin sahilinin tam potansiyeline göre gelişmediğini de gösteriyor. Ayrıca, şehir sakinlerinin tercihlerini ve sahile bir park geliştirme uygulamasına ilişkin bakış açılarını anlamak için bir anket uygulandı. Derna'nın rıhtımı üzerine yapılan araştırmanın bulguları, şehir sakinlerinin ihtiyaç ve tercihlerinden, nüfusun isteklerini karşılamada proaktif bir strateji ve şehirdeki şehir plancıları ve geliştiricilere uygulanabilir bir çözüm olarak ortaya çıkıyor.
Özet (Çeviri)
The economic and geographical locations of coastal urban developments allow them to have unique activities and growth patterns. The waterfront of a city is filled with endless opportunities to be used for various purposes, especially for recreational projects, which can increase the citizens' sense of belonging and reinforce their social and cultural values. However, some urban developments may lose such an opportunity due to various reasons. Derna is a city located at the Eastern part of Libya with a long Mediterranean waterfront. The waterfront in the city has not been fully utilized and activities were developed humbly to address the logistical and commercial sea activities. The current research aims to study urban green spaces/ urban parks in the waterfront the city of Derna, Libya in alignment with sustainability requirements and supporting the historical, social, and cultural needs of its population. An architectural analysis is carried out for the city, where the lack of sufficient parks and green spaces was apparent. The analysis also shows that the waterfront of the city is not developed to its fullest potential. Furthermore, a questionnaire was carried out on the residents of the city to understand their preferences and viewpoints on implementing a park development to the waterfront. The findings of the research on Derna's waterfront emerge from the needs and preferences of the city residents, as a proactive strategy in meeting population desires and providing a feasible solution to urban planners and developers in the city.