Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanım durumlarının rekreasyon aktivitelerine katılım motivasyonu düzeyine etkisi (Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi örneği)
The impact of social media usage on university students' motivation levels for participation in recreational activities (The case of Karamanoğlu Mehmetbey University)
  1. Tez No: 938487
  2. Yazar: SELÇUK ANKARALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALPARSLAN ARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Spor, Turizm, Social Work, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının, rekreasyonel aktivitelere katılım motivasyonları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiş ve sosyal medyanın bireylerin fiziksel, sosyal ve psikolojik aktivitelerine olan etkileri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Bu araştırmanın evreni Karaman ili üniversite öğrencileridir. Örneklemi ise“Olasılıklı Örneklem Seçim Yöntemleri”nden“Basit Tesadüfi Örneklem Yöntemi”ile belirlenmiş Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nden 366 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Gözen (2020) tarafından geliştirilen“Rekreasyon Aktivitelerine Katılım Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde dört bağımsız değişkende sonucu anlamlı sonuçlara ulaşılırken, iki bağımsız değişkende anlamsız sonuçlar elde edilmiş bulgular kısmında detaylandırılmıştır. Akabinde araştırma sonuçlarına uygun olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of social media usage habits of university students on their motivation to participate in recreational activities. The research was conducted on Karamanoğlu Mehmetbey University students and the effects of social media on individuals' physical, social and psychological activities were discussed in detail. The research was prepared using the survey technique from quantitative research methods. In the sample group; There are 366 students from Karamanoğlu Mehmetbey University determined by Simple Random Method from Probability Sample Selection methods. As a data collection tool in the research;“Motivation Scale for Participation in Recreation Activities”developed by Gözen (2020) was used. SPSS package program was used for data analysis. In the analysis of the data, significant results were obtained in four independent variables, while insignificant results were obtained in two independent variables and detailed in the findings section. Subsequently, recommendations are presented in accordance with the research results