Reconceptualizing subject-object relations in Shelley's poetry on a flat ontology
Shelley şiirlerinde özne-nesne ilişkilerinin düz ontolojide yeniden kavramsallaştırılması
  1. Tez No: 952451
  2. Yazar: MUSTAFA UĞUR TÜLÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez Percy Bysshe Shelley şiirlerindeki fenomenlerin, şairin sınırlı algı ve hayal gücünün ötesinde var olduğunu iddia eder. Bu nedenle bu tez, Shelley'nin hayal gücüne ya da içinden gelen ışığa birinci dereceden bir eyleyicilik atfetmeden, nesnenin eyleyici gücüne de onunla eşit ölçekte önem vermenin, yani şairin şiirlerini düz ontoloji bağlamında tartışmanın, söz konusu şiirlerin yeni baştan keşfedilebileceği yeni bir yorumbilim çerçevesi açtığını savunur. Bu çerçeve, şairin imgesel (yaratıcı/eyleyici) gücüne/enerjisine vurgu yapan Shelley tartışmalarının çoğundan farklılık gösterir. Bu çalışma, insanları, nesneleri, şairi, şiiri, bakanı/okuyucuyu ve dış gerçekliği eşit zemine yerleştirerek,“Zihinsel Güzelliğe İlahi”(“Hymn to Intellectual Beauty”),“Mont Blanc,”“Bir Tarlakuşuna”(“To a Skylark”),“Batı Rüzgârına Methiye”(“Ode to the West Wind”),“Ozymandias,”“Euganean Tepeleri Arasında Yazılmış Dizeler”(“Lines Written Among the Euganean Hills”),“Floransa Galerisi'ndeki Leonardo Da Vinci'nin Medusa'sı Üzerine”(“On the Medusa of Leonardo Da Vinci in the Florentine Gallery”) ve“Hassas Bitki”(“The Sensitive Plant”) başlıklı şiirlerindeki özne/nesne ayrımının yerine yeni bir nesne-özne ilişkiselliği sunar. Nesnelerin, insan-olmayan ve insan arasındaki ilişkisellikle birlikte, bu ilişki dışındaki kalan gerçekliklerini de vurgulamak için, bu çalışma, Timothy Morton ve Graham Harman'ın nesne-yönelimli epistemolojisi ve hipernesne, nesnelerarasılık, metaforun nesne-yönelimli anlayışı ve simbiyotik gerçek kavramlarından yararlanır. Bu yorumbilimsel çalışma, Shelley'nin şiirlerine madalyonun diğer tarafından bakarak yeni bir tartışma açmayı ve yalnızca şairin hayal gücüne odaklanan önceki tek cepheli tartışmaları dengelemeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation claims that the external phenomena in Percy Bysshe Shelley's poems are translocated beyond the limited perceptive and imaginative powers of the poet. Thus, I argue that discussing Shelley's poetry on a flat ontology without assigning the prior agency to the imagination of the poet or the light coming from within only but also acknowledging the agentic power of the material object on equal scale leads to a new hermeneutical frame within which his poetry can be explored. This frame marks a departure from the majority of Shelley readings which have put the emphasis on the imaginative (creative/agentive) power/energy of the poet. By treating humans, objects, poet, poem, beholder/reader and external reality on an equal footing, this study offers a new object-subject relationality rather than a subject/object divide in Shelley's“Hymn to Intellectual Beauty,”“Mont Blanc,”“To a Skylark,”“Ode to the West Wind,”“Ozymandias,”“Lines Written Among the Euganean Hills,”“On the Medusa of Leonardo Da Vinci in Florentine Gallery”and“The Sensitive Plant.”In order to foreground and explore the relationality between non-human and human as well as the reality of objects outside their relations, this study draws on Timothy Morton and Graham Harman's object-oriented epistemology and the concepts of hyperobjects, interobjectivity, an object-oriented understanding of metaphor and symbiotic real. This hermeneutical attempt suggests a novel discussion of Shelley's poetry from the flip side of the coin, and aims to balance the former one sided discussions which put the emphasis on the imaginative power of the poet.