Gastronomik deneyimin restoran imajı, müşteri algılanan değeri, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati üzerindeki etkisi
The effect of the gastronomic experience on restaurant image, customer perceived value, customer satisfaction and customer loyalty
  1. Tez No: 809163
  2. Yazar: SERPİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURAN CANKÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, gastronomik deneyimin restoran imajı, müşteri algılanan değeri, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırmada, alanyazın taraması sonucunda oluşturulan anket formu kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Eskişehir'in Turizm İşletme Belgeli restoranlarını ziyaret eden müşteriler oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda Ekim-Aralık 2022 tarihleri arasında Eskişehir ilinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucunda 489 kullanılabilir anket formu analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan veriler SPSS 25, Lisrel ve Smart PLS paket programları aracılığı ile analiz edilmiştir. Veriler ve hipotezlerin değerlendirilmesinde sırasıyla normallik analizi, demografik analizler, geçerlilik ve güvenirlik analizi, faktör analizi (AFA-DFA) ve yapısal eşitlik modellemesi analizleri kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirlik analizi Cronbach's Alpha katsayısı ile yapı geçerliliği ise doğrulayıcı faktör analizi ile incelenmiştir. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre gastronomik deneyim ile restoran imajı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, restoran imajı ile müşteri algılanan değer, müşteri algılanan değer ile müşteri memnuniyeti, müşteri memnuniyeti ile de müşteri sadakati arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of gastronomic experience on restaurant image, customer perceived value, customer satisfaction and customer loyalty. In the research, a questionnaire form created as a result of the literature review was used. The population of the research consists of customers who visit Eskişehir's Tourism Business Certificated restaurants. In line with the purpose of the research, survey was conducted in Eskişehir between October-December 2022. As a result, 489 usable questionnaire forms were analysed. The data collected within the scope of the research were analysed through SPSS 25, Lisrel and Smart PLS package programs. Normality analysis, demographic analyses, validity and reliability analysis, factor analysis (EFA-DFA) and structural equation modelling analyses were used to evaluate the data and hypotheses respectively. The reliability analysis of the scale was analysed by Cronbach's Alpha coefficient and the construct validity was examined by confirmatory factor analysis. According to the findings obtained as a result of the analyses, it was determined that there is a statistically significant relationship between gastronomic experience and restaurant image. In addition, there is a statistically significant relationship between gastronomic experience and customer perceived value, restaurant image and customer perceived value, restaurant image and customer satisfaction, customer perceived value and customer satisfaction, and customer satisfaction and customer loyalty.