The Curtain of dreams: Early cinema in İstanbul, 1896-1923
Düş perdesi: İstanbul'da erken sinema, 1896-1923
  1. Tez No: 809282
  2. Yazar: ÖZDE ÇELİKTEMEL THOMEN
  3. Danışmanlar: PROF. KARL HALL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Central European University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Düş Perdesi: İstanbul'da Erken Sinema, 1896-1923, geç Osmanlı döneminde İstanbul'da sinemanın ve film yapımının izini sürmekte. Bu dönem İmparatorluğun dağılmasına ve yeni ulus devletlerin ortaya çıkışına tanıklık ederken savaşların, işgallerin ve nüfus mübadelelerinin yaşandığı bir zamandı. Siyasi ve toplumsal mücadeleler yaşanırken yeni toplumsal sınıflar oluşmaktaydı. Bu tez, süregelen kargaşaya rağmen, İstanbul'da sinemaya gitme deneyiminin özellikle modernleşme ve milliyetçilik bağlamında elit kesim için önemli bir role sahip olduğunu ileri sürmektedir. Kaynakların incelenmesiyle yapılan ön varsayımlar, İstanbul seyircisi için sinemanın Batı Avrupa'daki ilerleme ideolojisine uygun olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda erken sinema dönemindeki filmler Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanından önceki atmosferin vatansever ve milliyetçi duygularını yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Curtain of Dreams: Early Cinema in İstanbul, 1896-1923 traces the introduction of cinema, cinema-going and filmmaking in İstanbul during the late Ottoman era. This period was witness to the end of the Empire and the emergence of new nation-states. It was the time of wars, occupations and population exchanges. New classes were appearing as catastrophic political and social struggles were taking place. This thesis proposes that despite the ongoing turmoil, the cinema-going experience in İstanbul had a significant role for the élite, especially in the context of modernization and nationalism. The preliminary assumptions made through the examination of sources reveal that for the İstanbullian audience cinema was very much in accordance with the ideology of a Western mode of progress. In this vein, the very first films of the era also represent patriotic and nationalist sentiments that reflect the mood of the time, directly before the proclamation of Republic of Turkey.