Benign ve malign cilt-cilt altı lezyonlarının US elastografi ile değerlendirilmesi ve histopatolojik Korelasyonu
Assesment of benign and malignant cutaneous-subcutaneous lesions with sonoelastography and histopathological correlation
  1. Tez No: 809283
  2. Yazar: GÖKÇE ANNAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CANYİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Cilt ve cilt altında saptanan lezyonların histopatolojik korelasyonu yapılarak US elastografi ile benign-malign ayrımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM VE GEREÇLER: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Polikliniğine başvuran hastalar arasından cilt-cilt altı lezyonlarına yönelik total eksizyon planlanan ve eksizyon öncesi US yapılması düşünülen 89 hasta çalışmaya dahil edildi. Sonoelastografi incelemesi, gerçek zamanlı sonoelastografi özelliğine sahip General Electrics Loqic E9 cihazı ile yüksek frekanslı 6-15 MHz lineer prob kullanılarak yapıldı. Sonoelastografi ile lezyonlar değerlendirilerek optimal kompresyonu gösteren 5-7 bar aralığındaki görüntüler değerlendirmeye alındı. Tüm olgularda elastisite paterni ve gerinim oranları değerlendirildi. Elastisite paterni için lezyonlar aksiyel planda renk skalasına göre 4 gruba ayrıldı. Tip 1 (yumuşak) sarı-kırmızı, tip 2 (orta sertlik) ağırlıklı yeşil, tip 3 (sert) mavi-yeşil ve tip 4 (en sert) mavi olarak değerlendirildi. Tüm lezyonların gerinim oranları ise Q-analiz yöntemiyle hesaplandı. Kaydedilen görüntüler, eksize edilen lezyonların histopatolojik sonuçlarıyla karşılaştırılarak istatistiksel veriler elde edildi. BULGULAR: Hastaların 17'sinde kistik lezyon saptanmış olup sonoelastografik olarak anlamlı sonuç vermediğinden çalışmadan çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our aim is evaluation of the benign and malignant cutaneous-subcutaneous lesions with sonoelastography and comparision with histopatological results. MATERIAL-METHODS: Eighty nine of the patients who applied to Ankara Ataturk Education and Research Hospital to be operated by total excision of cutaneous or subcutaneous lesions were assessed using sonoelastography. Sonoelastography assesment was done using 6-15 MHz linear probe with General Electrics Loqic E9 which had real time sonoelastography feature. All the patients were assed with sonoelastography and only the images of the lesions which were compressed optimally between 5-7 bar was included in the study. Elasticity pattern and strain ratios were assed for each lesion. Lesions were evaluated in 4 groups as yellow-red (soft) (type 1), green-yellow (moderate) (tip 2), blue-green (hard) (type 3) and blue (the most hard) (type 4). Strain ratios for each lesion was measured with Q-analysis. The recorded images were compared with histopatological findings and statistical data was obtained. RESULTS: Seventeen of the patients who had cystic lesions were excluded due to absence of significance of the cystic lesions in sonoelastography.