A critical reading of contemporary architectural literature on form and function: The object of desire in analyzing conceptual, discursive and contextual shifts since the 1960s
Form ve fonksiyon üzerinde çağdaş mimarlık edebiyatının eleştirel bir okuması: 1960'lardan bu yana kavramsal, söylemsel ve bağlamsal değişimlerin analizinde arzu nesnesi
- Tez No: 809353
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu tez, 1960'tan bu yana mimarlığın kavramsal, söylemsel ve bağlamsal oluşumlarını analiz ederek çağdaş literatürün eleştirel bir okumasını yapmaktadır. Bu dönemde, mimarlık teorilerinin ve pratiklerinin sürekli olarak yapıbozuma uğradığı ve yeniden inşa edildiği ardışık paradigma değişimleri söz konusudur. Bu bağlamda çalışma, akademik, entelektüel ve mesleki alanda meydana gelen her bir paradigmatik değişimin neden ve sonuçlarını Lacancı psikanaliz kuramından yararlanarak incelemektedir. Söz konusu analiz, temel olarak, mimarlığın en temel tartışmalarından biri olarak kabul edilen ontolojik bir konuyu, yani biçim ve işlev arasındaki ilişkiyi, ilgili literatürün tematik bir okuması ve taksonomik haritalaması yoluyla anlamaktır. Literatürün bu kapsamlı yeniden okumasında, biçim ve işlev terimleri, son altmış yılda mimarlığın olası ontolojilerini kodlamak ve çözümlemek için Lacancı“imge”ve“sembol”kavramlarıyla yeniden formüle edilmiştir. Dönemin değişen bağlamsal koşullarına bağlı olarak, biçim ve işlev yorumlarındaki tutarlılık ve çelişkilerin yanı sıra süreklilik ve kopuklukların altında yatan nedenler irdelenir. Lacan'ın arzuyu, öznenin dışında üretilen ancak özne tarafından içselleştirilen bir irade olarak kavramsallaştırmasından yola çıkan bu tez, bu paradigma değişimlerinin, mimarların disipliner bir ağ içinde bir“statü”ve“tanınabilirlik”elde etme arzularından kaynaklandığını tartışır. Bu tezin ana argümanı, söz konusu arzuların işlev kavramının manipüle edilmesiyle mimari sembollerin şeyleşmesine ve biçim kavramının yüceltilmesiyle de mimari imgenin nesneleşmesine yol açtığıdır. Bu, mimarlığa dikte edilen bağlamsal ihtiyaçlar ve taleplerden kaynaklanan ve gerçekte disiplindeki olası özerklik kapasitelerini baltalayan ontolojik bir krizdir.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts a critical reading of contemporary literature by analyzing conceptual, discursive, and contextual formations of architecture since 1960. During this period, the successive paradigm shifts in which architectural theories and practices were constantly de/reconstructed are in question. In this respect, the study examines the cause and consequence of each paradigmatic change that occurred in the academic, intellectual, and professional realms by benefiting from Lacanian psychoanalysis theory. The said analysis basically is to understand an ontological issue, i.e., the relation between form and function, regarded as one of the most fundamental disputes of architecture through a thematic reading and taxonomic mapping of related literature. In this comprehensive rereading of the literature, the terms form and function are reformulated with Lacanian notions of“image”and“symbol”for encoding and decoding the probable ontologies of architecture over the last six decades. Underlying reasons with continuities and discontinuities, as well as coherences and contradictions in the interpretations of form and function, are studied concerning the changing contextual conditions of the period. Drawing upon Lacan's conceptualization of desire as a will that is generated externally to the subject but internalized by them, this thesis argues that these paradigm shifts stem from the desires of architects to attain a“status”and“recognizability”in a disciplinary network. The main argument of this thesis is that the desire is to cause the reification of architectural symbols through the manipulation of function as well as the objectification of an architectural image through the sublimation of form. This is an ontological crisis due to contextual vi needs and demands dictated to the architecture, which undermines the possible capacities of autonomy in the discipline in real.