Algılanan yönetici desteği ile işten ayrılma niyeti ilişkisi: Öğretmenlere yönelik bir araştırma
The relationship between perceived supervisor support and turnover intention: A research for teachers
- Tez No: 809458
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, okullarda algılanan yönetici desteği ile öğretmenlerin işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, öğretmenlerin algıladığı yönetici desteği ve işten ayrılma niyetlerinin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek de yine bu çalışmanın amaçları arasında yer almaktadır. Araştırmanın örneklemini; 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ilinde bulunan özel okulların tüm kademelerinde görev yapmakta olan 178 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma korelasyonel tarama modeline uygun olarak yapılmış olup, araştırmada veri toplama amacıyla kişisel bilgi formu, Özdemir (2010) tarafından geliştirilen 'Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği' ve Ok (2005) tarafından geliştirilen 'İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-Testi, Anova testi ile korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; algılanan yönetici desteği ve işten ayrılma niyeti hiçbir demografik özelliğe göre farklılık göstermezken, öğretmenlerin algıladığı yönetici desteği ile işten ayrılma niyetleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu bununla birlikte öğretmenlerin algıladığı yönetici desteğinin işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between perceived supervisor support in schools and teachers' intention to leave. At the same time, determining whether the supervisor support perceived by teachers and their intention to quit their jobs differ according to demographic characteristics is also among the objectives of this study. The sample of the research consists of 178 teachers working at all levels of private schools in the province of Istanbul within the 2022-2023 academic year. The research was conducted in accordance with the correlational survey model, and the personal information form, the 'Perceived Manager Support Scale' developed by Özdemir (2010) and the 'Intention to Quit Work Scale' developed by Ok (2005) were used in the research for data collection purposes. Independent sample t-Test, Anova test and correlation and regression analyzes were used in the analysis of the data. According to the results of the research; While perceived supervisor support and intention to quit do not differ according to any demographic characteristics, it is seen that there is a negative significant relationship between teachers' perceived supervisor support and their intention to quit, however, supervisor support perceived by teachers had a significant effect on turnover intention.