Diyet kısıtlılığı, sezgisel yeme, yeme farkındalığı ve duygusal yeme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dietary restraint, intuitive eating, mindful eating, and emotional eating
- Tez No: 809589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma diyet kısıtlılığı, sezgisel yeme, yeme farkındalığı ve duygusal yeme davranışları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 26 Mart 2021-12 Nisan 2021 tarihleri arasında Google Formlar ile oluşturulan anket ile çevrimiçi platformlar aracılığıyla ulaşılan 18-65 yaş arası 522 katılımcı üzerinde yürütülmüştür. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri ve genel beslenme alışkanlıklarına ilişkin bir anket, Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (SYÖ-2), Yeme Farkındalığı Ölçeği-30 (YFÖ-30) ve Hollanda Yeme Davranışı Anketi'nin (DEBQ) Duygusal Yeme ve Kısıtlayıcı Yeme alt ölçekleri uygulanmıştır. Katılımcıların %76.0'sı kadındır. Erkeklerin %56.8'inin ve kadınların %28.2'sinin Beden Kütle İndeksi (BKİ)≥25 olan grupta olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between dietary restraint, intuitive eating, mindful eating and emotional eating behaviors. This study was conducted with participants aged 18-65, who were reached through online platforms with a survey created with Google Forms between March 26, 2021 and April 12, 2021. A questionnaire about sociodemographic characteristics and general eating habits, Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), Mindful Eating Questionnaire-30 (MEQ-30) and Emotional Eating and Restraint Eating Subscale of the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) was applied to the participants. 76.0% of the participants were female. It was found that 56.8% of men and 28.2% of women were in the group with a Body Mass Index (BMI)≥25.