Palyatif bakım hastalarında bası ülserlerinin klinik analizi
Clinical analysis of pressure ulcers in palliative care patients
- Tez No: 809593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN ÇADIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bası ülseri oluşumunda önlenebilir faktörleri saptayarak, bu konuda doktor, hemşire, yardımcı sağlık elemanlarının, hastaların ve hasta yakınlarının bilgilerini, tutum, davranışlarını arttırmak hedeflenmiştir. Yöntem: Kesitsel ve retrospektif olarak planlanmış olan bu araştırma, 01 ocak 2019 ile 30 nisan 2022 tarihleri aralığında Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Palyatif Bakım Kliniği'nde yatarak tedavi görmüş hastalar incelenerek yapılmıştır. Bası ülseri bulunan 59'u (%49,2) kadın, 61'i (%50,8) erkek toplam 120 kişi çalışmaya dahil edildi. İstatistiksel analizler için SPSS 22,0 programı kullanıldı, uygun istatistiksel analizler kullanılarak ve anlamlılık düzeyi olarak p< 0.05 değeri kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya 59'u (%49,2) kadın, 61'i (%50,8) erkek olmak üzere toplam 120 hasta dahil edilmiştir. Erkeklerde bası yarası evresi, kadınlara göre istatistiksel olarak önemli düzeyde yüksektir (p=0,005). Travma ilişkili hastalığa sahip hastaların bası yarası evresi, nörolojik hastalık ve diğer hastalığa sahip hastalara göre istatistiksel olarak önemli düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,001). Cinsiyet ve ana hastalık ile bası yarası evrelendirmesi arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmuştur (sırasıyla p=0,039; p=0,010). Evre 1,2 bası ülserleri kadınlarda daha sık görülüyorken, evre 3,4 erkeklerde daha fazla görülmüştür. Evre 3,4 bası ülserleri travma ilişkili hastalıklarda daha fazla görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: By determining the preventable factors in the formation of pressure ulcers, it is aimed to increase the knowledge, attitudes and behaviors of doctors, nurses, assistant health personnel, patients and patient relatives. Method: This cross-sectional and retrospective study was conducted by examining inpatients in the Palliative Care Clinic of Şanlıurfa Harran University Research and Application Hospital between January 01, 2019 and April 30, 2022. A total of 120 people, 59 (49.2%) female and 61 (50.8%) male, with pressure ulcers were included in the study. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis, and p< 0.05 was accepted as the level of significance using appropriate statistical analyzes. Findings: A total of 120 patients, 59 (49.2%) female and 61 (50.8%) male, were included in the study. Pressure ulcer stage in men was statistically significantly higher than in women (p=0.005). The pressure ulcer stage of patients with trauma-related disease was found to be statistically significantly higher than patients with neurological disease and other diseases (p=0.001). A statistically significant difference was found between gender and main disease and pressure ulcer staging (p=0.039; p=0.010, respectively). Stage 1,2 pressure ulcers were more common in women, while stage 3.4 pressure ulcers were more common in men. Stage 3,4 pressure ulcers were more common in trauma-related diseases.