Primer hiperparatiroidi tedavisinde (IOPTH ve gama prop kullanılmadan) minimal invaziv paratiroidektomi
Minimally invasive focused parathyroidectomy without using intraoperative parathyroid hormone monitoring or gamma probe
- Tez No: 809594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HACIYANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Minimal invazif paratioridektomi tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır ve oldukça yüksek başarı oranlarına sahiptir.çalışmanın amacı minimal invasif paratiroidektominin herhangi bir intraoperatif yardımcı olmadan da başarı ile yapılabileceğini göstermektir. Yöntem: Ocak 2004 ile Mayıs 2008 arasında ameliyat edilen 47 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. preoperatif ve postoperatif kalsiyum değerleri ölçülmüştür. hiçbir hastada kalıcı komplikasyon görülmemiştir. sonuç: yüksek hacimli endokrin cerrahi yapılan merkezlerde intaoperatif yardımcı kullanılmadan minimal invazif paratiroidektomi başarıyla yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Minimally invasive parathyroidectomy (MIP) is widely used worldwide for the treatment of primary hyperparathyroidism (pHPT). It is usually combined with a perioperative adjunct for high success rate. Aim : To demonstrate that MIP can be successfully performed in a selected group of patients with presumabally solitary adenoma as the cause of pHPT without using any perioperative adjuncts. Settings and Design : A prospective data analysis of two surgeons' series from a teaching hospital in Turkey. Materials and Methods : Of the 47 patients referred with a diagnosis of pHPT during January 2004-May 2008, 30(63%) patients with sporadic pHPT with presumed solitary adenoma were included for analysis. These patients underwent MIP via focused lateral ( n=24) or anterior ( n=6) approach. Preoperative localization was done using 99 mTc-labelled sestamibi scan and ultrasonography. Only patients with concordant tests for single adenoma were selected for MIP. Serum parathyroid hormone and calcium levels were measured postoperatively and at follow-up visits. Statistical Analysis : Parametric data presented were analyzed with Excel XP (Microsoft, Redmond, WA, USA). Results : Barring one patient, all other patients were initially biochemically cured by MIP. One patient remained hypercalcemic, who was found to have a second adenoma at the second operation. During a mean follow-up of 16 (3-55) months, all patients were normocalcemic with a mean serum calcium level of 9.4 (8.9-10.2) mg/dl. Parathormone levels were persistantly elevated only in one patient (3.4%). No postoperative permanent complication was encountered. Conclusion : The results of MIP achieved in high-volume endocrine surgery centers can be replicated in low-volume center without any intraoperative adjuncts, in patients with overt clinical pHPT and concordant results of sestamibi and ultrasound.