Milli bocce volo sporcularında dört haftalık solunum kası antrenmanının solunum kas kuvveti, fonksiyonları ve performansa etkisi
The effect of four-week respiratory muscle training in respiratory muscle strength, functions and performance on national bocce volo players
  1. Tez No: 809698
  2. Yazar: HİLAL BAHÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YAPICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı dört haftalık solunum kası antrenmanlarının (SKA) erkek basamak sporcularında solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti ve basamak oyunundaki atış-isabet oranına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya gönüllü olarak 10 deney (yaş: 21,70±3,50; boy: 177±4,40; vücut kütlesi: 73,40±11,98 kg; VKİ: 23,48±4,06; yağ oranı: 14,64±5,19) 10 kontrol (yaş: 176,50±8,50; boy: 176,50±8,50; vücut kütlesi: 68,80±7,57 kg VKİ: 22,10±2,26; yağ oranı: 13,73±3,36) olmak üzere toplam 20 erkek milli bocce sporcusu katıldı. Katılımcıların Spirometre (Pony FX Cosmed, Italy) cihazı ile solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvveti ölçülerek kaydedildi. Optojump cihazı ile anaerobik performans, Yo-Yo IRT1 ile aerobik performansları test edildi. Deney grubuna POWERBreathe® (IMT Technologies Ltd. Birmingham, UK) cihazı ile dört hafta boyunca SKA uygulanırken, kontrol grubu rutin basamak antrenmanına devam etti. Uygulama sonrası tüm ölçümler tekrarlandı ve kaydedildi. Elde edilen bulgulara göre; deney grubuna uygulanan solunum kası antrenmanı sonrası solunum fonksiyonlarının FEV1/FVC, FEF%25-75 ve MVV değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of four-week respiratory muscle training (RMT) on respiratory functions, respiratory muscle strength, and shot-to-hit ratio in the progressive discipline in male progressive athletes. 10 voluntarily experiment (age: 21.70±3.50; height: 177±4.40; body mass: 73.40±11.98 kg; BMI: 23.48±4.06; body fat percentage: 14.64±5.19) and 10 voluntarily control (age: 176.50±8.50; height: 176.50±8.50; body mass: 68.80±7.57 kg BMI: 22.10±2.26; body fat percentage: 13,73±3,36) a total of 20 male national bocce athletes were included in the study. The participants' respiratory functions and muscle strength were measured and recorded with the Spirometer (Pony FX Cosmed, Italy) device. Anaerobic performance was tested with the Optojump device, and aerobic performance was tested with the Yo-Yo IRT1. The control group continued their routine progressive training while RMT was applied to the experimental group with the POWERBreathe® (IMT Technologies Ltd. Birmingham, UK) device for four weeks. After the application, all measurements were repeated and recorded. According to the findings obtained, after the respiratory muscle training was applied to the experimental group, there was no statistically significant difference in the respiratory functions FEV1/FVC, FEF%25-75, and MVV values (p>0.05).