İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde akıl yürütme sorularına verdikleri cevapların epistemolojik açıdan incelenmesi
An epistemological examination of primary school 4th grade students' answers to reasoning questions in the science lesson
  1. Tez No: 809706
  2. Yazar: HATİCE OMUZUBOZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma sorgulamaya dayalı bir öğretim programı çeşitli üst düzey becerinin kazandırılması için temel oluşturmaktadır. Bu becerilerden birisi de akıl yürütme becerisidir. Türkiye'nin TIMSS verilerine bakıldığında, üst düzey becerilerden olan akıl yürütme becerisi alanında uluslararası düzeyde yeterli seviyede olmadığı görülmektedir. Bu becerinin geliştirilmesi ise sunulan eğitimin niteliği ile doğru orantılıdır. Bireylerin öğrenmelerinin sorumluluğunu aldığı ve öğrenme süreçlerinde aktif katılım gösterdiği bir öğretim modeli, bilginin kalıcılığı konusunda önemli bir unsurdur. Araştırma sorgulamaya dayalı bir öğretim programı doğası gereği epistemoloji ile doğrudan ilişkilidir. Öğrencilerin sahip olduğu epistemolojik inançlar onların öğrenme süreçleri hakkında doğrudan bilgiyi bizlere sunmaktadır. Ancak özellikle ilkokul düzeyinde alana özgü öğrencilerin epistemolojik inançlarını her boyutu ile ele alabilen çalışmaların yetersizliği de bilinmektedir. Mevcut durum göz önünde bulundurularak bu çalışmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde akıl yürütme düzeyindeki sorulara verdikleri cevapların epistemolojik olarak analizini nitel betimsel desen ve fenomenoloji deseni yardımı ile ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini Gaziantep ilinde bulunan bir devlet ilkokulunun 2021-2022 eğitim-öğretim yılı 4. sınıfında öğrenim gören 41 öğrenci oluşturmaktadır. Literatürde ilkokul öğrencilerinin epistemolojik inançlarını ölçmeye yönelik yeterli bir ölçme aracı bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında geliştirilen ve öğrencilerin akıl yürütme düzeyindeki sorulara ilişkin epistemolojik inançlarını ölçmek amacıyla geçerliği uzman görüşleri ile sağlanan 14 ana 56 alt maddeden oluşan açık uçlu sorular aracılığıyla veriler toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hazırlanan ölçme aracı ile öğrencilerin akıl yürütme düzeyleri ve öğrencilerin epistemolojik inançları Schommer'in epistemolojik inanç boyutlarına göre incelenmiştir. Bulgular, öğrencilerin akıl yürütme düzeyleri ile epistemolojik inançları arasında ve epistemolojik inançların da her alt boyutta farklılık göstermiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda öğrenme-öğretme süreçlerine ilişkin tartışma ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
An inquiry-based curriculum is essential for the acquisition of various high-level skills. One of these functions is the ability to reason. It is seen that the reasoning skill, which is one of the high-level data of TIMSS device execution, is not at an adequate level at the international level. The scope of this skill is the right measures with the dimensions of education. There is nothing important about the permanence of a usage model in which individuals take their learning and show active interference in the learning process. Direct production with epistemology, which must be acquired by an inquiry-based education program. The epistemological beliefs that the planet has about its learning processes are carried out directly by the manager. However, it is also known that people who have primary school classes are able to deal with their epistemological beliefs in every aspect. Considering the current situation, this educational aim reveals the epistemological analysis of the reasoning level answers given by primary school 4th grade students in the science course, using qualitative descriptive design and phenomenology design. The teaching of the study consists of 41 students working in the 4th grade of a public primary school in Gaziantep in the 2021-2022 academic year. The emergence of an adequate residual tool in the literature to reflect the epistemological beliefs of primary school students was collected from open-ended questions consisting of 14 main and 56 sub-items, which are included in the scope of this study and the validity of which they aimed at the students' epistemological beliefs about their reasoning level was revealed by expert opinion. The collected components were analyzed by descriptive analysis method. According to what was obtained from the research, it was revealed that the children in the vehicles measured their reasoning area and their epistemological beliefs according to Schommer's epistemological belief dimensions. Findings confirmed that students' reasoning was between their epistemological beliefs and epistemological beliefs showed each sub-artifact. Discussions and suggestions regarding the learning-teaching process are included.