Mesleki keman eğitiminde yoganın kullanımına ilişkin öğrenci görüşleri
Student perspectives on the use of yoga in professional violin education
  1. Tez No: 809705
  2. Yazar: CANSU KÜBRA CANBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, daha önce yapılmış olan çalışmalar yoganın kişinin hayatına katabileceği kalite ve nitelikler dahilinde incelenerek yoganın mesleki keman eğitimi ve icrasına olan katkılarına yer verilmiş ve üniversitede mesleki keman eğitimi alan öğrencilerin yoga hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla elektronik bir anket uygulanmıştır. Araştırma amaç, izlenen yöntem ve uygulanan işlem ile toplanan verilerin niteliği açısından betimsel bir nitelik taşımaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki mesleki müzik eğitimi veren kurumlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ile Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallında mesleki keman eğitimi almakta olan 51 öğrenci oluşturmaktadır. Anketten elde edilen veriler sonucunda mesleki keman eğitiminde yoganın kullanımına ilişkin öğrenci ve öğretmenlerin konu hakkında yeterli fikir ve deneyim sahibi olmadıkları düşünülmektedir. Ancak yapılan literatür taramasında görülebilen geniş çaplı faydaları, yogayı mesleki keman eğitimi veren kurumlarda uygulama ve önermenin önemini vurgulamaktadır. Mesleki keman eğitimi veren kurumlarda öğrencilerin mesleki sınırlar dahilinde beden ve anatomileri hakkında bilgi ve eğitim almalarının beden farkındalıkları ve mesleki sağlık göz önünde bulundurulduğunda faydalı olacağı düşünülmektedir, yoga dersini hafta 3 kere programa dahil etmenin müzisyen sağlığına, stresle baş etmeye, zamanın ve enerjinin verimli kullanımına, iskelet ve kas sağlığını korumaya, performansı arttırmaya faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, previous research on the qualities and characteristics that yoga can bring to an individual's life was examined within the context of its contributions to professional violin education and practice. An electronic survey was conducted to determine the views of university students receiving professional violin education on yoga. The research has a descriptive nature in terms of its objectives, methodology, and the nature of the collected data. The population of the study consists of institutions providing professional music education in Turkey. The sample of the research consists of 51 students who are receiving professional violin education in the Music and Performing Arts Faculty of Bilkent University and the Department of Fine Arts Education, Faculty of Education, Gazi University, during the 2021-2022 academic year. Based on the data obtained from the survey, it is believed that students and teachers lack sufficient knowledge and experience regarding the use of yoga in professional violin education. However, the extensive benefits observed in the literature review emphasize the importance of implementing and recommending yoga in institutions providing professional violin education. It is believed that students in institutions offering professional violin education should receive information and education about their bodies and anatomy within the limits of their professional boundaries, considering the significance of body awareness and occupational health. Including yoga classes in the program three times a week is considered beneficial for musicians' health, stress management, efficient use of time and energy, as well as maintaining skeletal and muscular health and enhancing performance.