Diş pulpası aferentleri tarafından oluşturulan kortikal potansiyeller arasındaki etkileşimler ve ağrı nöronları
  1. Tez No: 80976
  2. Yazar: AHMET AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
48 ÖZ E T Bu çalışmada chloralose ile hafif anesteziye edil miş yirmi adet kedideki diş pulpası aferentlerine uygula nan ağrılı uyaranların eomato-duyusal korteks'de meydana getirdiği nöronal aktivite incelenmiştir. Ayrıca bu nöro- nal aktiviteyi etkileyebilecek bazı farmakolojik drogla- rın karşılıklı etkileşimleri araştırılmıştır. Sol gyrus coronalis ve diğer kortikal bölgelerden kaydedilen potansiyeller, sağ alt kanin dişi pulpasınm tek ve çift şoklarla uyarılması ile elde edildi. întravenöz olarak verilen değişik miktarlardaki morf in.nalokson ve pikrotoksin gibi farmakolojik drogla- rın etkileri «kontrol grubundaki potansiyel değerleriyle karşılaştırmalı bir biçimde analiz edildi. Genellikle mor fin* in kontrol değerlerinin amplitüdünü azalttığı, buna karşılık nalokson ve bir santral sinir uyarıcısı olan pikrotoksin1 in ise morfin* in meydana getirdiği bu inhi- bisyonu ortadan kaldırdığı izlendi. Mikroelektrod kullanarak sol gyrus coronalis 'de bulunan bir ağrı nöronundan kaydedilen intraselüler ak siyon potansiyellerinde bir inhibitor devre izlendi. Bu inhibitor devrenin nedeninin henüz açıklığa kavuşturula mamış olmasına karşın, bu çalışmada elde edilen bulgular, çift şoklarla uyarılma potansiyellerinde oluşturulan in- hibisyonun kortikal ağrı nöronunun membranında meydana geldiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY In this work, the neuronal activity which was brou ght about in the cortex by way of painful stimulants app lied on the tooth pulp afferents of twenty cats slighttly anesthesized with chloralose has been investigated. In addi tion.the interaction of some pharmacological drugs likely to affect this neuronal activity has also been examined. The potentials recorded from the left gyrus coro- nalis and other cortical regions were obtained by single and double shocks on the right inferior canine tooth. The effects of pharmacological drugs such as morp hine, naloxone and picrotoxin adminitered intravenously in different amounts were compared with the potential values of the control group coraparatively.lt was generally obser ved that morphine decreased the amplitude of the control values but, in contrast to this, naloxone and picrotoxin which is a central nervous system stimulant eliminated the inhibition brought about by morphine. An inhibitory phase in the intracellular action potentials recorded from a pain neuron found in the left gyrus coronalis was observed with the aid of a microelec* trode used. Although the cause of this inhibitory phase remains to be enlightened, the findings obtained in this work, indicate that the inhibition brought about in the stimulation potentials by double shocks takes place in the membrane of a cortical pain neuron.