Technical and economic feasibility study for supplying a remote village in Iraq with different energy sources
Irak'ta uzak bir köyün farklı enerji kaynakları ile temin edilmesi için teknik ve ekonomik fizibilite çalışması
  1. Tez No: 809766
  2. Yazar: IMAD ABBAS KADHIM ALMASOODI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK ADNAN ALMOHAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Irak'taki bir kırsal kasabaya enerji sağlama konusunda üç senaryo, teknik, ekonomik ve çevresel yönleriyle karşılaştırıldı. Bu senaryolar şunlardır: topluluğun milli elektrikle beslenmesi; dizel jeneratörlerin kullanımı; ve fotovoltaik panellerin kullanımı. Fotovoltaik paneller, karbon emisyonlarını azaltmak için en büyük seçenektir ve çalıştırma maliyetleri yok veya çok azdır. Ekonomik uygunlukları nedeniyle, PV güneş hücreleri, elektrik şebekesi olmadığında veya yerleşim alanlarından uzakta olduklarında enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılabilir. Bu nedenle, kırsal alanların veya sinyalizasyon nedenleri için elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için inşa edilebilirler. HOMER yazılımından elde edilen sonuçlar, PV sistemi senaryosundan kaynaklanan toplam maliyetin, yukarıda bahsedilen diğer iki senaryoya göre daha düşük bir maliyeti olduğunu ve önerilen ömrün yaklaşık 25 yıl olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Three scenarios for providing a rural town in Iraq with power were compared in terms of their technical, economic, and environmental merits. These scenarios are: supplying the community with national electricity; using diesel generators; and using photovoltaic panels. Photovoltaic panels are the greatest option for lowering carbon emissions; and have little or no running costs. Due to their economic viability, PV solar cells may be used to meet energy needs when there is no electrical grid or when they are located far from residential areas. They can thus be constructed to meet the electrical needs of rural areas or for signaling reasons. The results obtained from the HOMER software of the three scenarios show that the total cost of supplying from the PV system scenario has a lower cost when compared with the two scenarios mentioned above with proposing the life span is about 25 years.