Okul Öncesi Eğitim Programı'nın Metfessel-Michael modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of the Pre-school Education Curriculum according to Metfessel-Michael model
- Tez No: 809774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDA YAR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı'nın Metfessel- Michael Program Değerlendirme Modeli temele alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin beraber kullanıldığı karma araştırma yöntemi ile hazırlanan bu çalışmada dört farklı çalışma grubu vardır. Birinci çalışma grubunu, Giresun'un Görele ilçesinde görev yapan 12 okul öncesi öğretmeni, ikinci çalışma grubunu aynı ilçede bulunan anaokulu ile bünyesinde anasınıfı bulunduran ilkokul ve ortaokullardan 10 yönetici, üçüncü çalıma grubunu çocuğu bu okullarda okul öncesi eğitim almış olan 16 veli, dördüncü çalışma grubunu ise 2022- 2023 eğitim- öğretim yılında aynı ilçede bulunan ilkokul birinci sınıfa başlayan 120 öğrenci oluşturmaktadır. Okul öncesi öğretmenlerinden, velilerden ve okul yöneticilerinden elde edilen veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılarak toplanmıştır. İlkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilere ise“İlkokula Hazırbulunuşluk Ölçeği”uygulanmıştır. Veri çeşitliliğini arttırmak adına araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem formu kullanılarak 10 etkinlik saati gözlem yapılmıştır. Görüşme formlarında katılımcılara; 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı'nın kazanım ve içerik bakımımdan yeterliliği hakkında düşüncelerinin, programın olumlu ve olumsuz yönlerinin, program hakkında önerilerin neler olduğu soruları sorulmuştur. İlkokula Hazırbulunuşluk Ölçeği öğrencilere uygulanarak ilkokula hazırlık düzeylerine bakılmıştır. Gözlem formlarıyla sınıf mevcudu, sınıf ortamı ve öğrenme öğretme süreci gözlenerek rapor edilmiştir. Elde edilen nitel veriler içerik ve betimsel analiz teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Nicel veriler ise betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Öğretmenlerden elde edilen sonuçlara göre; öğretmenlerin büyük bir kısmı 2013 Okul Öncesi Eğitim Programını kazanımlar açısından yeterli bulurken 21. yy becerileri açısından yetersiz bulmuşlardır. Öğretmenlerin 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı hakkında olumsuz ve olumlu görüşleri; genel, ölçme değerlendirme, dokümanlar, eğitim ortamı, etkinlik çeşitleri temalarında toplanmıştır. Öğretmenler genel olarak programın yüzeysel, çocuk merkezli anlayışın abartıldığı ve aşırı esnek olduğu, ölçme değerlendirmenin işlevsiz ve yetersiz kaldığı, dokümanların iş yükü olduğu, eğitim ortamlarına materyallerin eksik ve sınıfların küçük olduğu, etkinlik çeşitlerinin ise yetersiz kaldığı olumsuz yorumlarını yapmışlardır. Öğretmenlerin programla ilgili olumlu görüşlerinde ise genel olarak programın oyun temelli ve sarmal yapıda olmasını beğendikleri, ölçme değerlendirmede gözlem formalarını beğendikleri ve kullanışlı olduğu, günlük eğitim akışlarını çok kullanışlı buldukları, öğrenme merkezlerinin faydalı olduğu, etkinlik çeşitlerini ise beğendikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Velilerden elde edilen sonuçlara göre; velilerin okul öncesi eğitimi önemli ve faydalı gördükleri, programda yer alan kazanımlar hakkında fikirleri olmadıkları fakat içeriği beğendikleri, okul öncesi eğitimde matematik, zeka oyunları, satranç, gezi gibi etkinlere ağırlık verilmesini istedikleri çizgi film, animasyon, boyama gibi etkinliklerin çıkarılmasını istedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinden elde edilen sonuçlara göre; programın yeterliliği ile ilgili bazı okul yöneticileri ilkokula hazırlık ve kazanımlar açısından programı yeterli bulurken bazı okul yöneticileri değerler eğitimi, 21. yy becerileri, ilkokula uyum açılarından yetersiz bulmuştur. Okul yöneticilerinin görüşlerine göre okulların hem fiziksel hem de materyal imkanları bakımdan yetersiz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlkokula Hazırbulunuşluk Ölçeği' nden elde edilen sonuçlara göre; 2013 Okul Öncesi eğitim Programı'nın“çocuğu ilkokula hazırlamak”hedefine yönelik bir program olduğu değerlendirmesi yapılabilir. Gözlem verilerinden elde edilen sonuçlara göre; sınıfların çoğunun kalabalık ve küçük olduğu, öğrenme merkezlerinin az olduğu, materyal ve teknolojik alet açısından çoğu sınıfın yeterli olduğu, öğretmenlerin etkinlik geçişlerinde ve öğrenme süreçlerinde farklı öğrenme yöntemleri ve tekniklerini uygulandığı fakat güne başlama ve günü değerlendirme zamanlarının çoğu öğretmen tarafından programa uygun olarak gerçekleştirilmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to evaluate the 2013 Preschool Education Curriculum based on the Metfessel-Michael Curriculum Evaluation Model. There are four different study groups in this study, which was prepared with the mixed research method in which qualitative and quantitative research methods are used together. The first study group consisted of 12 preschool teachers working in the Görele district of Giresun, the second study group consisted of 10 administrators from the kindergarten in the same district and the primary and secondary schools which have a kindergarten, the third study group was 16 parents whose children received pre-school education in these schools, the fourth group consisted of 120 students who started the first grade of primary school in the same district in the 2022-2023 academic year. Data obtained from preschool teachers, parents and school administrators were collected using semi-structured interview forms prepared by the researcher.“Primary School Readiness Scale”was applied to the students who started the first grade of primary school. In order to increase the diversity of data, observations were made for 10 activity hours by using the observation form prepared by the researcher. In the interview forms, questions were asked about their thoughts on the adequacy of the 2013 Pre-School Education Curriculum in terms of acquisition and content, the positive and negative aspects of the curriculum, and the suggestions about the curriculum. The Primary School Readiness Scale was applied to the students and their level of readiness for primary school was examined. Class size, classroom environment and learning-teaching process were observed with observation forms and reported. The obtained qualitative data were analyzed using content and descriptive analysis techniques. Quantitative data were analyzed using descriptive analysis. According to the results obtained from the teachers; While most of the teachers found the 2013 Pre-School Education Curriculum sufficient in terms of achievements, they found it insufficient in terms of 21st century skills. Teachers' negative and positive opinions about 2013 Pre-School Education Curriculum categorized to several headlines like general, measurement and evaluation, documents, educational environment, activity types. In general, teachers made negative comments that the curriculum is superficial, child-centered understanding is exaggerated and overly flexible, measurement and evaluation is dysfunctional and insufficient, documents are workload, materials for educational environments are lacking, classes are small, and activity types are insufficient. In the positive opinions of the teachers about the curriculum, it was concluded that they generally liked the game-based and spiral structure of the curriculum, they liked the observation forms in measurement and evaluation, they found the daily training flows very useful, the learning centers were useful, and they liked the activity types. According to the results obtained from the parents; It was concluded that the parents found preschool education important and beneficial, they had no idea about the achievements in the curriculum, but they liked the content, they wanted to focus on activities such as mathematics, intelligence games, chess, excursions in preschool education, and they wanted activities such as cartoons, animation, and painting to be removed. According to the results obtained from school administrators; Regarding the adequacy of the curriculum, some school administrators found the curriculum sufficient in terms of preparation for primary school and achievements, while some school administrators found it insufficient in terms of values education, 21st century skills and adaptation to primary school. According to the opinions of the school administrators, it was concluded that the schools were insufficient in terms of both physical and material opportunities. According to the results obtained from the Primary School Readiness Scale; It can be evaluated that the 2013 Pre-School Education Program is a curriculum aimed at“preparing the child for primary school”. According to the results obtained from the observation data; It has been concluded that most of the classes are crowded and small, learning centers are few, most of the classes are sufficient in terms of materials and technological tools, different learning methods and techniques are applied by the teachers during the activity transitions and learning processes, but the time to start the day and evaluate the day is not carried out in accordance with the curriculum by most of the teachers.