Çokkültürlü öğretmen eğitim programı'nın okul öncesi öğretmen uygulamaları ve çocuklar üzerindeki rolünün incelenmesi
Investigating the role of multicultural teacher education program in preschool teachers' practices and children
- Tez No: 959240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE CANAN DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı, geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların bulunduğu sınıflarda görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Çokkültürlü Öğretmen Eğitim Programı'nın öğretmen uygulamalarına olan katkısını incelemektir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yöntemiyle yürütülmüş ve bütüncül tek durum desenine göre yapılandırılmıştır. Çalışma grubu, sınıflarında geçici koruma altındaki Suriyeli çocuk bulunan ve belirlenen ölçütlere göre seçilen iki okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. ÇÖEP, beş günlük sekiz oturumdan oluşan bir program olarak tasarlanmıştır. Veri toplama sürecinde, eğitim öncesinde öğretmenlerin sınıflarında iki hafta süreyle gözlemler yapılmış, ardından öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sınıf içindeki akran tercihlerini belirlemek amacıyla sosyometri tekniği uygulanmış; çocukların yetişkin, akran ve materyallerle olan etkileşimlerini değerlendirmek için Öğretmenlerin Rutin Katılımları Değerlendirme Ölçeği (STARE) kullanılmıştır. Eğitim programının ardından öğretmenlerin sınıf içi uygulamaları altı hafta boyunca Çokkültürlü Eğitim Uygulamaları Gözlem Formu ile izlenmiş; bu sürecin sonunda öğretmenlerle yeniden görüşmeler yapılmış ve sosyometri çalışması tekrarlanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, ÇÖEP'nın öğretmenlerin çokkültürlü eğitime ilişkin görüşlerinde olumlu yönde değişim sağladığı görülmüştür. Öğretmenlerin sınıf ortamında kültürel çeşitliliği yansıtan fiziksel düzenlemelere yer verdikleri, geçici koruma altındaki çocukların ilgi, ihtiyaç ve kültürel özelliklerini dikkate alarak uygulamalarını bu doğrultuda uyarladıkları belirlenmiştir. Ayrıca öğretmen-çocuk etkileşimlerinde olumlu yönde gelişmeler olduğu, olumsuz etkileşimlerin azaldığı tespit edilmiştir. Çocuklar arası etkileşimlerde de geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların akranları tarafından daha fazla tercih edilmeye başlandığı, olumlu sosyal-duyuşsal davranışlarda artış yaşandığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, öğretmenlerin ÇÖEP'nı içerik açısından yeterli bulduğu hem program içeriği hem de uygulayıcı açısından oldukça olumlu değerlendirdiği ve öğretmenlerin mesleki gelişimlerine anlamlı katkılar sağladığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the impact of the Multicultural Teacher Training Program, designed to address the needs of preschool teachers working in classrooms that include Syrian children under temporary protection, on teachers' instructional practices. Employing a qualitative case study approach within a holistic single-case design, the study involved two preschool teachers selected based on predetermined criteria. The program comprised eight sessions delivered over five consecutive days. Data collection prior to the intervention included two weeks of systematic classroom observations, semi-structured interviews, a sociometric assessment of peer preferences, and the application of the Scale of Teacher Assessment for Routine Engagement (STARE) to evaluate children's interactions with adults, peers, and materials. Following the program, teachers' practices were systematically monitored for six weeks using the Multicultural Education Practices Observation Form, after which post-intervention interviews and the sociometric assessment were repeated. Data were analyzed through content analysis. The findings reveal that the program fostered positive shifts in teachers' perceptions of multicultural education. Teachers implemented physical arrangements that reflected cultural diversity and adapted their pedagogical practices to address the interests, needs, and cultural backgrounds of children under temporary protection. Improvements in teacher–child interactions were observed, with a decline in negative exchanges. Furthermore, Syrian children were more frequently selected by peers, accompanied by an increase in positive socio-emotional behaviors. Overall, the program was deemed effective in both content and delivery, providing substantial contributions to teachers' professional growth.