Algılanan yönetici desteği ve teknoloji kabul modeli: Kamu kurumlarında bir araştırma
Perceived supervisor support and technology acceptance model: A research on public institutions
  1. Tez No: 809773
  2. Yazar: TUĞÇE KÜBRA DEMİRÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde teknolojik bilgi, araç ve imkânlarının kurumlar için önemi yadsınamaz. Teknolojik bilgi, araç ve imkânları kurumların verimliliğini artırarak vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmesine katkıda bulunabilmektedir. Teknoloji kullanımının tam anlamıyla fayda sağlaması için öncelikle çalışanlar tarafından benimsenmesi gerekmektedir. Bu benimsenmenin sağlanmasında yönetimin desteğinin kritik bir faktör olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, algılanan yönetici desteğinin çalışanların teknolojik bilgi, araç ve imkânlarını benimsemesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, kamu kurumlarının yapısı, toplumdaki ağırlığı ve işleyişi göz önünde bulundurularak teknolojinin bu kurumlar için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak ve yönetici desteğinin kamu çalışanlarının teknolojiyi benimsemesindeki rolünü ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Anket formu Şırnak'ta faaliyet gösteren kamu kurumu çalışanlarına online olarak dağıtılmış ve 152 kişi ankete katılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, çalışanların algıladıkları yönetici desteğinin teknolojiyi kabul düzeyleri üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Araştırmanın yöneticilere, kamu kurumlarında teknoloji kullanımının yaygınlaşması ve etkinleşmesini teşvik etmelerinde katkıda bulunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the importance of technological knowledge, tools and facilities for organizations is undeniable. Technological knowledge, tools and facilities can contribute to increasing the efficiency of institutions and enable them to provide better services to citizens. For technology usage to be truly beneficial, it must first be embraced by the employees. It is believed that the supervisor support is a critical factor in achieving this acceptance. This study investigates the impact of perceived supervisor support on the adoption of technological knowledge, tools and facilities by employees. The aim of the research is to emphasize how crucial technology is for public institutions, given their structure, significance in society, and functioning, and to reveal the role of managerial support in the adoption of technology by public employees. Survey method, a quantitative research approach, was used in the study. The questionnaire form was distributed online to employees of public institutions in Şırnak and 152 people participated in the survey. The data obtained were analyzed using SPSS. The analysis results indicate that employees' perception of managerial support has a positive and significant effect on their level of technology acceptance. It is expected that this research will contribute to encouraging managers to promote the widespread and effective use of technology in public institutions.