Tip 2 diyabeti olan bireylerdeki covıd-19 korkusunun tedaviye uyum ve sağlık arayışı davranışına etkisi
The effect of covid-19 fear on treatment compliance and health seeking behavior in individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 809782
  2. Yazar: YASEMİN ÇAYİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma pandemi sürecinde tip 2 diyabetli bireylerin COVID-19 korkusunun tedaviye uyum ve sağlık arama davranışına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılan bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 04 Temmuz 2022-30 Eylül 2022 tarihleri arasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi endokrin polikliniklerine tedavi ve izlem için başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri ''Kişisel Bilgi Formu'', ''COVID-19 Korkusu Ölçeği '',''Tip 2 Diyabetes Mellitus Tedavisine Hasta Uyum Ölçeği'' ve ''Sağlık Arama Davranışı Ölçeği'' kullanılarak toplandı. Araştırmanın verileri Student's t test istatistiği, One Way ANOVA ve Çoklu Lineer Regresyon analizi ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan hastaların %54,7'si kadın, çoğunluğu 50 yaş ve üzerinde, evli, çalışmıyor ve yaş ortalaması 62,9±11,9 idi. Hastaların %53,3'ünün 10 ve üzeri yıldır tip 2 diyabet hastası olduğu, yarısına yakınının HbA1c düzeyinin 8.1 ve üzerinde olduğu, çoğunun insülin kullandığı, %80,7'sinde diyabete bağlı komplikasyonların geliştiği saptandı. Ayrıca çoğunluğunun daha önceden COVID-19 tanısı almadığı ve COVID-19 nedeniyle hastanede yatmadığı belirlendi. Araştırmaya katılan hastaların diyabet tedavisine uyumlarının orta düzeyde olduğu, yaşam tarzı değişikliğine uyumun en düşük, uyuma uygun duygu ve davranışlar boyutuna uyumun ise en yüksek olduğu bulundu. Tekli analizde geliri giderinden az, tıbbi beslenme tedavisine uymayan, insülin kullanan ve diyabetle ilişkili komplikasyon gelişen hastaların diyabet tedavisine uyumlarının daha düşük olduğu bulunurken (p0,05) bulundu.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive and cross-sectional study to determine the effect of fear of COVID19 on treatment compliance and health-seeking behavior of individuals with type 2 diabetes during the pandemic process. The sample of the study consisted of 150 patients who applied to Mersin City Training and Research Hospital endocrine polyclinics between 04 July 2022 and 30 September 2022 for treatment and follow-up and met the inclusion criteria of the study. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”,“COVID-19 Fear Scale”,“Patient Adherence to Type 2 Diabetes Mellitus Treatment Scale”and“Health Seeking Behavior Scale”. The data of the study were evaluated with Student's t test statistic, One Way ANOVA and Multiple Linear Regression analysis. 54.7% of the patients participating in the study were female, most of them were 50 years old and over, married, unemployed, and the mean age was 62.9±11.9. It was determined that 53.3% of the patients had type 2 diabetes for 10 or more years, nearly half of them had an HbA1c level of 8.1 and above, most of them used insulin, and 80.7% of them developed diabetes-related complications. In addition, it was determined that the majority of them had not been diagnosed with COVID-19 before and were not hospitalized due to COVID-19. It was found that the patients participating in the study had a moderate level of compliance with diabetes treatment, the lowest compliance with lifestyle changes, and the highest compliance with the dimension of emotions and behaviors suitable for adaptation. In the single analysis, it was found that the patients whose income is less than their expenses, who do not comply with medical nutrition therapy, who use insulin and who develop diabetes-related complications have lower adherence to diabetes treatment (p0.05).