Kanserli çocuklarda kemoterapi öncesi ve kemoterapi sırasında tat alma değişikliği
Taste alteration in children with cancer before and during chemotherapy
  1. Tez No: 809799
  2. Yazar: SABİHA PEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BİLSİN KOCAMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma kanserli çocuklarda kemoterapi öncesi ve kemoterapi sırasında tat alma değişikliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi pediatri hematoloji ve onkoloji kliniğinde Şubat 2021-Eylül 2022 tarihleri arasında izlenen ve kemoterapi alan 8-18 yaş arasındaki çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü güç analizi ile 15 çocuk olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında Çocuk Tanıtım Formu, Kemoterapi Alan Çocuklar İçin Tat Alma Değişikliği Ölçeği (KAÇ-TADÖ) ve Subjektif Total Tat Keskinliği Ölçeği (STTKÖ) kullanılmıştır. Kemoterapiye başlamadan çocuklara Çocuk Tanıtım Formu, KAÇ-TADÖ ve STTKÖ uygulanmıştır. Daha sonra aynı çocuklara kemoterapinin 3. ve 6. haftasında Çocuk Tanıtım Formunun çocuğun hastalığına ilişkin bölümü, KAÇ-TADÖ ve STTKÖ uygulanmıştır. Verilerin analizinde Shapiro Wilk normallik testi, Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ), ortalama, sayı ve yüzde dağılımları, Cronbach Alfa katsayısı, Wilcoxon ve Friedman testi kullanılmıştır. Çocukların kemoterapi öncesinde %13.3'nün, kemoterapinin 3. haftasında %53.3'ünün ve kemoterapinin 6. haftasında %66.7'sinin tat alma değişikliği yaşadığı belirlenmiştir. KAÇ-TADÖ toplam puan ortalaması kemoterapi öncesinde 1.86±2.72, kemoterapinin 3. haftasında 4.40±5.77 ve 6. haftasında 5.26±6.28 olarak saptanmıştır. Kemoterapi öncesi, kemoterapinin 3. ve 6.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy treatment may cause taste alteration in children and may adversely affect taste acuity. This study was conducted to investigate the changes in taste before and during chemotherapy in children with cancer. It is a descriptive and cross-sectional study. The population of the study consisted of children aged 8-18 years who were followed up and received chemotherapy in the pediatric hematology and oncology clinic of Gaziantep University Medical Faculty Oncology Hospital between February 2021 and September 2022. The sample size of the study was determined as 15 children by power analysis. The Child Identification Form, the Taste Alteration Scale for Children Receiving Chemotherapy (KAC-TADO) and the Subjective Total Taste Acuity Scale (STTKO) were used to collect the data. Before starting chemotherapy, the Children's Introductory Form, KAC-TADO and STTKO were administered to the children by the researcher through face-to-face interviews. Then, in the 3rd and 6th week of chemotherapy, the section of the Child Identification Form related to the child's disease, the KAC-TADO and the STTKO were administered to the same children. Shapiro Wilk normality test, Content Validity Index (KGI), mean, number and percentage distributions, Cronbach's Alpha coefficient, Wilcoxon test and Friedman test were used to analyze the data. It was determined that 13.3% of the children before chemotherapy, 53.3% in the 3rd week of chemotherapy and 66.7% in the 6th week of chemotherapy experienced taste changes. The mean total score of the KAC-TADO was 1.86±2.72 before chemotherapy, 4.40±5.77 at the 3rd week of chemotherapy and 5.26±6.28 at the 6th week of chemotherapy.