3.trimester gebelerde uyku kalitesinin gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of sleep quality on pregnancy results in 3.trimester pregnancy
- Tez No: 809802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP KARAÇOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Gebelik kadınların hayatında fiziksel ve hormonal olarak olarak değişimin en fazla gerçekleştiği dönemdir. Bu dönem hayatın her alanında etkili olduğu gibi gebenin uyku kalitesi, uyku düzeni üzerinde de etkili olmaktadır. Çalışmamızda 3.trimester gebelerde uyku kalitesinin gebelik sonuçları üzerine etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapıldı. Polikliniğimize başvuran 18 yaşından büyük ve 32. gebelik haftasından büyük gebeler dahil edildi. Bu gebelerdeki uyku kalitesinin saptanması amacı ile Pittsburg Uyku Kalite İndeksi(PUKİ) uygulandı. Toplam 5 puan ve üzeri kötü uyku kalitesini göstermekte olup 5'in altında puanlar ise iyi uyku kalitesini göstermektedir. Beş ve üzeri puan alan 200 gebe Grup 1 olarak gruplandırıldı. Beşin altında puan alan 200 gebe grup 2 olarak gruplandırıldı. Grup1 ve Grup2 demografik özelliklerine, gebelik komplikasyonlarına ve gebelik sonuçlarına göre karşılaştırıldı. İstatistiki analizler SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences) kullanılarak yapıldı. Nicel değişkenler frekans ve yüzde şeklinde gösterildi. Değişkenler arasında Ki-Kare, Tek Yönlü Varyans ve bağımsız gruplara da T Testi uygulandı. Anlamlılık düzeyi p< 0,05 şeklinde belirlenmiştir. Bulgular: Gebelik haftası arttıkça uyku bozukluğu gelişme riskinin arttığı (p=0,809) tespit edildi. Yaş, abortus öyküsü ve ektopik gebelik öyküsü arasında orta düzeyde korelasyon tespit edildi. Gravida, parite ve yaşayan çocuk sayısı ile arasında ise zayıf derecede korelasyon tespit edildi. Grup1; incelendiğinde PUKİ skoru ile İntrauterin Gelişme Geriliği, Gestasyonel Diyabetes Mellitus, Preeklampsi, Erken Doğum Tehditi, Gebelik Kolestazı, Oligohidroamnios gelişme riski arasında doğrusal bir ilişki olduğu saptandı. Bu grupta uyku bozukluğu ile en güçlü korelasyon İntrauterin Gelişme Geriliği ( r=0,705) arasında, orta düzeyde korelasyon oligohidroamnios (r=0,524) arasında tespit edildi. Ayrıca Pittsburg uyku kalite indeksine göre Grup1 ve Grup2 arasında bu hastalıklar açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Yapılan çalışma sonucunda üçüncü trimester gebelerde uyku bozukluğunun varlığı İntrauterin Gelişme Geriliği, Gestasyonel Diyabetes Mellitus, Preeklampsi, Erken Doğum Tehditi, Gebelik Kolestazı, Oligohidroamnios gibi hastalıkların görülme sıklığını artırmaktadır. Fakat kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda bu hastalıkların görülme sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Elde ettiğimiz bu sonuçlarla uyku bozukluğunun gebelik sonuçlarını komplike ettiği fakat bu komplikasyonlar için spesifik bir etiyolojik neden olmadığı kanaatindeyiz. Bununla ilgili kesin bir kanıya varabilmek için daha geniş vaka serileri ile yapılmış çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Pregnancy is the period in which the most physical and hormonal changes occur in women's lives. As this period is effective in all areas of life, it also affects the sleep quality and sleep pattern of the pregnant woman. In our study, the effect of sleep quality on pregnancy outcomes in third trimester pregnant women was investigated. Materials and Methods: Pregnant women aged 18 years and older, 32 weeks and older, who applied to Adıyaman Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic were included in our study. The Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI) was used to detect sleep disorders in these pregnant women. A total of 5 points or more indicates poor sleep quality, and 200 pregnant women with a score of 5 and above were grouped as group 1 and 200 pregnant women with a score below 5 were grouped as group 2.Group1 and group2 were compared according to demographic characteristics, pregnancy complications and pregnancy outcomes. Statistical analyzes were performed using SPSS 22 (Statistical Package for Social Sciences). Quantitative variables were presented as frequency and percentage. Among the variables, Chi-Square, One-Way Variance and T-Test were applied to independent groups. Significance level was determined as p< 0.05. Results: It was found that the risk of developing sleep disorder increased as the gestational week increased (p=0.809). A moderate correlation was found between age, history of abortion and ectopic pregnancy. There was a weak correlation between gravida, parity and the number of living children. Group1; When examined, it was found that there was a linear relationship between the PUKI score and the risk of developing Intrauterine Growth Retardation, Gestational Diabetes Mellitus, Preeclampsia, Premature Birth Threat, Pregnancy Cholestasis, and Oligohydramnios.In this group, the strongest correlation was found between sleep disorder and Intrauterine Growth Retardation (r=0.705), and a moderate correlation was found between oligohydramnios (r=0.524). In addition, according to the Pittsburg sleep quality index, there was no statistically significant difference between group1 and group2 in terms of these diseases. Conclusion: As a result of the study, the presence of sleep disturbance in third trimester pregnants increases the incidence of diseases such as Intrauterine Growth Retardation, Gestational Diabetes Mellitus, Preeclampsia, Premature Birth Threat, Pregnancy Cholestasis, Oligohydramnios. However, when we compare it with the control group, there is no statistically significant difference in the incidence of these diseases. With these results, we believe that sleep disturbance complicates pregnancy outcomes, but there is no specific etiological reason for these complications. Studies with larger case series are needed to reach a definite conclusion about this.