Investigation of sixth grade students' spatial ability and spatial language and strategies used in geometrical tasks
Altıncı sınıf öğrencilerinin uzamsal yetenekleri ve geometrik görevlerde kullandıkları uzamsal dil ve stratejilerinin incelenmesi
- Tez No: 809820
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmanın amacı, altıncı sınıf öğrencilerinin matematik derslerinde uzamsal görevlerin yeniden yapılandırılması, uzamsal yeteneklerini, geometrik görevlerde kullandıkları uzamsal dili ve stratejileri incelemektir. Çalışmanın yöntemi karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Katılımcılar kolay ulaşılabilir örnekleme metoduyla seçilmiştir. Veriler matematik sınav sonuçları, Uzamsal Yetenek Testi (SAT) ve C- testi ile 196 altıncı sınıf öğrencisinden toplanmıştır. Nicel veri analizi basit ve kısmi korelasyon analizleri ile nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, matematik başarısı ile dil yeterliliği ve uzamsal yetenek puanlarının arasında orta düzey, pozitif yönlü ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Uzamsal görevde başarıyı; denemede ısrarlı olmak, etkili iletişim kurmak ve objenin yapım aşamalarını görmek olumlu etkileyen önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Yine uzamsal dil stratejilerinden kontrol stratejisi görevdeki başarıyı arttıran önemli stratejilerden biri olduğu sonucuna varılmıştır. Sınıfta yapılacak geometrik görevlerde objenin yapım aşamalarını öğrencinin görmesi, denemede ısrarlı olması ve etkili iletişim etkileyen önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the sixth-grade students' spatial abilities and spatial language and strategies used in geometrical tasks. The method of the study was the mixed research methods. As a method, convergent parallel design from the mixed research methods was used. The participants of the study were selected by the convenience sampling method. Quantitative data were collected on math test results, Spatial Ability Test (SAT) and C-test. quantitative data were collected on building 3D objects with Lego implication. In data analysis, quantitative data were used with simple and partial correlation analyzes and the analysis of qualitative data was carried out with content analysis. As a result of this study, a moderate, positive, and significant relationship was found between mathematical performance, language proficiency and spatial ability scores. Not seeing the construction stages of the object, being persistent in trying, communicating effectively are the important factors that positively affect the success in the geometrical task. Again, the control strategy was found to be one of the key strategies that boosts task success. It is recommended to teachers that in the geometric tasks to be done in the classroom, observing the construction stages of the object, being persistent in trying, and establishing effective communication stand out as important factors for students' success in geometrical tasks.