Yerel gazetelerin dijitale dönüşüm sürecinde Basın İlan Kurumu'nun rolü ve önemi
The role and importance of the Press Advertisement Agency in the digitalisation process of local newspapers
  1. Tez No: 809819
  2. Yazar: NEDİM ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Coğrafi olarak tüm ülkeye dağıtılmayan, mekânsal veya coğrafi gazeteciliği ifade etmekte olan yerel basın, yaygın medyada yer bulamayan haber ve konuları okur kitlesine ileterek yerel yönetimlerin denetlenmesi, bölgesel sorunların kamuoyuna sunulması ve yerel gündemler oluşturma gibi işlevlere sahiptir. Medya sektöründe pek çok değişime ve gelişmelere sebep olan dijitalleşme ile sektör çok sayıda avantajın yanı sıra sıkıntılar ile de karşı karşıya kalmış, bunun sonucunda da geleneksel gazetecilik kavramında köklü değişiklikler meydana gelmeye başlamıştır. Bu araştırma kapsamında basın kuruluşlarının dijital dönüşüm sürecindeki mevcut durumlarına yönelik Basın İlan Kurumu'nun bu süreçteki rolüne yönelik orta ve üst düzey yöneticilerinin değerlendirmelerinin nitel bir araştırma ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında konuya ilişkin detaylı verilere ulaşmak amacıyla yaygın kullanılan nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yönteminden yararlanılarak araştırma soruları hazırlanmıştır. Araştırma kapsamında, görüşmeler gerçekleştirilmeden önce hazırlanmış olan ve 14 soruyu kapsayan yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The local press, which is not geographically distributed throughout the country and expresses spatial or geographical journalism, has functions such as supervising local governments, presenting regional issues to the public and creating local agendas by conveying news and issues that cannot be found in the mainstream media to the readership. With digitalization, which has led to many changes and developments in the media sector, the sector has faced difficulties as well as many advantages, and as a result, radical changes have begun to occur in the concept of traditional journalism. Within the scope of this research, it is aimed to examine the evaluations of middle and senior managers regarding the current situation of media organizations in the digital transformation process and the role of the Press Advertisement Agency in this process, with a qualitative research. In order to reach detailed data on the subject within the scope of the study, research questions were prepared by using the semi-structured in-depth interview method, which is one of the widely used qualitative research methods. Within the scope of the research, a semi-structured interview form, which was prepared before the interviews and included 14 questions, was used.