Çevre kirliliği konusuna yönelik harmanlanmış öğrenme modeline uygun e-öğrenme modeli tasarımı
Designing an e-learning model adhering to a blended learning approach for environmental pollution topic
  1. Tez No: 797158
  2. Yazar: BEKTAŞ GÜLEÇYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çevre kirliliği konusunun harmanlanmış öğretim modeline göre hem çevrimiçi içeriklerle hem de sınıf içi uygulamalarla öğretilmesinin sağlanabilmesi için bir e-öğrenme modeli tasarımının hazırlanması hedeflenmektedir. Çevrimiçi içerikler hem internet adresinden web sitesi olarak hem de telefonlara kurulacak bir mobil uygulama ile öğrencilere ulaştırılabilmektedir. Sınıf içi uygulamalar ve çevrimiçi içerikler öğretim tasarımının doğal parçasıdır ve öğretimi bütün olarak sağlamaktadır. Karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılar son beş yılda en az 1 yıl çevre kirliliği konusunu anlatmış olan biyoloji öğretmenleridir. Örneklemin seçiminde amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu sayede katılımcıların zengin bilgi düzeylerinden derinlemesine faydalanılması sağlanmıştır. Araştırmanın problemini;“Çevre kirliliği konusuna yönelik harmanlanmış öğrenme modeline uygun e-öğrenme modeli için oluşturulan materyallerin biyoloji öğretmenlerince değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkan bulgular nelerdir?”sorusu oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel kısmının soruları araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanan anket formudur. Nicel kısmında ise Fiş Erümit (2013) tarafından hazırlanan ölçek kullanılmıştır. Nitel verilerde frekans analizi kullanılmıştır. Nicel araştırmada verilerde ortalama değerler kullanılmıştır. Elde edilen nitel bulgularda öğretmenlerin harmanlanmış öğrenme, mobil uygulama ve web sayfasına olumlu baktığı belirlenmiştir. Nicel bulgularda materyallerin yeterlilik ölçeğine göre değerlendirilmesinde ortalama puan 4,28 çok iyi olduğu hesaplanmıştır. Daha sonraki çalışmalarda materyallerin deneysel desenler ile sınanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare an e-learning model design for the topic of environmental pollution that allows teaching both with online content and in-classroom applications in accordance with the blended learning model. Online content can be delivered to students both as a website on the internet and through a mobile application installed on their phones. In-classroom applications and online content are natural components of instructional design and provide a holistic approach to teaching. A mixed research method was used, and the participants were biology teachers who had taught the topic of environmental pollution for at least 1 year in the last five years. The purposive sampling method was preferred in the sample selection in order to make use of the participants' rich knowledge levels. The research problem was formulated as“What are the findings of the evaluation by biology teachers of the materials developed for an e-learning model suitable for the blended learning model on environmental pollution?”The qualitative part of the research consists of questions in a survey form prepared by the researcher with the opinions of experts. In the quantitative part, the scale prepared by Fiş Erümit (2013) was used. Frequency analysis was used in qualitative data, while mean values were used in quantitative research. The obtained qualitative findings revealed that teachers had a positive view of blended learning, mobile application, and web pages. In the quantitative findings, the mean score was calculated as 4.28, which is very good, in the evaluation of the materials according to the adequacy scale. In further studies, it is recommended that the materials be tested with experimental designs.