Yaygın anksiyete bozukluğu tanısı almış bireylerin psikodinamik açıdan kişilik organizasyonlarının incelenmesi
Examination of individuals who are identified with generalised anxiety disorder through their personality organization by psychodynamic psychology
- Tez No: 809832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yaygın anksiyete bozukluğu kontrol edilmesi güç olan gerilim ve endişe duygusunu içeren belirgin sıkıntı ve işlev kaybına yol açan bir bozukluktur. Bu çalışmada amaç, DSM-5 'e göre yaygın anksiyete bozukluğu tanısı almış kişilerin ölçek kullanımı yardımıyla psikodinamik açıdan kişilik organizasyonlarının incelenmesi ve kişilik organizasyonunun bireylerin yaygın anksiyete bozukluğu belirtilerinin yoğunluğuna herhangi bir katkısı olup olmadığını görmektir. Araştırma ASV Yaşam Hastanesi psikiyatri uzmanına (Ş.A.) başvuran ve DSM-5 tanı ölçütlerine ve uzman tarafından yapılan klinik değerlendirmeye göre yaygın anksiyete bozukluğu tanısı konulmuş 127 kadın /57 erkek 183 katılımcı ile yürütülmüştür. Verilerin toplanması Temmuz 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında ASV Yaşam Hastanesi'nde gerçekleşmiştir. Örneklemin yaş ortalaması 34,8 olmakla birlikte katılımcıların yaş aralığı 18-65'tir. Gönüllü katılımcılardan Kişilik Organizasyonu Envanteri (KOREN), Endişe ve Anksiyete Ölçeği, Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7)'den oluşan 4 öz-bildirim ölçeğini doldurulmaları istenmiştir. Ölçeklerden elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler; DSM-5'e göre Yaygın Anksiyete Bozukluğu ve kişilik örgütlenmesi alt kriterleri (primitif savunmalar, kimlik difüzyonu, gerçeklik testi) arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuş ve farklı kişilik örgütlenmelerine göre anksiyete düzeylerinin değişiklik gösterdiğini belirtmektedir. Araştırma sonucunda edinilen bulgular; nevrotik kişilik örgütlenmesine daha yatkın olan bireylerin anksiyete düzeyleri psikotik kişilik örgütlenmesine sahip kişilere göre daha düşük olduğunu göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Primitif Savunmalar, Kimlik Difüzyonu, Gerçeklik Testi, Yaygın Anksiyete Bozukluğu, Psikodinamik Psikoterapi, Kişilik Organizasyonları
Özet (Çeviri)
Generalised anxiety disorder is hard to be controlled, consists stress and feeling of fear, causes significant loss of function.The aim of this study, according to DSM-5, is to see if the examination of the individuals who are identified with one of generalised anxiety disorders through their personality organization by using psychodynamic psychology effects their anxiety levels. The research has been carried out with 183 participants in total of which 127 women and 57 men who got in contact with the Psychiatrist (Ş.A) at Private ASV Yaşam Hospital Antalya and who were identified with generalised anxiety disorder according to the DSM-5 diagnosis criterias.The data collection was completed at Yaşam Hospital from July to December 2022. The average age of the participants in the sampling is 34,8 with a range from 18 up to 65 years old. Voluntary participants were asked to fill in 4 assessments including The Inventory of Personality Organization (IPO), Worry and Anxiety Questionnaire (WAQ), Anxiety Sensitivity Index-3 (ASI-3) and Generalised Anxiety Disorder-7 (GAD-7).Datas verified from the scales were statistically analysed by using the programme called Statistical Package for the Social Sciences 26.0 (SPSS). Results of the study introduced a meaningful and positive correlation between the Generalised Anxiety Disorder and sub-criterias of personality organization (primitive defences, identity difusion, reality testing) according to DSM-5 and also highlighted that anxiety levels varied according to different personality organizations. Research findings also proved that individuals who are more capable of neurotic personality organization had lower anxiety levels compared with individuals who are more psychotic personality organization. KEY WORDS: Primitive Defences, Identity Difusion, Reality Testing, Generalised Anxiety Disorder, Psychodynamic Psychotherapy, Personality Organizations.