Metropolis şehir planlamacılığında suyun dağıtımı ve kullanımı
Water distribution and usage in the city planing of metropolis
- Tez No: 809855
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Archeology, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Metropolis, MÖ 3. yüzyıldan itibaren planlı bir kent olarak gelişmeye başlamış, Roma Dönemi'nde özellikle MS 1-2. yüzyılda kentteki imar faaliyetleri ile büyümüş, daha sonra 12. yüzyıl Laskarisler Dönemine kadar varlığını sürdürmüştür. 30 yılı aşkın bir süredir kazı ve araştırma çalışmalarının devam ettiği kentte Tiyatro, Meclis Binası, Yukarı ve Aşağı Roma Hamamı, Peristilli Ev, Roma Sarnıcı, Balneum ve Araplıtepe Bizans Kilisesi'nde bu izleri görmek mümkündür. Metropolis'in, Torbalı Ovası'na hâkim bir tepe üzerinde planlanmaya başladığı MÖ 3. yüzyıldan, MS 12. yüzyıla kadar ki bu sürecinde kuşkusuz ki su kullanımı ve mühendisliği uygulamaları da geliştirilmiştir ve kentte uygulanmıştır. Bu çalışmada, kentte su kullanımı ile ilgili olarak suyun kaynağında bulunması, taşınması, depolanması ve dağıtımı ile su kullanımı sonucunda oluşan atıkların tahliye edilmesi ve altyapı faaliyetleri de kazılar ve buluntular yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında Metropolis'te ve başka kentlerde yapılmış su kullanımı ve mühendisliği ile ilgili kaynaklar incelenerek değerlendirilmiş, kazılar sonucunda elde edilen en son veriler ve bilgilerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metropolis started to develop as a planned city from the 3rd century BC, grew with the construction activities in the city during the Roman Period, especially in the 1-2th century AD, and then continued its existence until the 12th century Laskarisler Period. For more than 30 years, excavations and research activities have been ongoing in the city, and it is possible to see these traces in the Theater, Parliament Building, Upper and Lower Roman Baths, Peristyle House, Roman Cistern, Balneum and Araplıtepe Byzantine Church. During this period from the 3rd century BC, when Metropolis was planned on a hill overlooking the Torbalı Plain, to the 12th century AD, water use and engineering practices were undoubtedly developed and applied in the city. In this study, the excavations and finds have been used to explain the source, transportation, storage and distribution of water, the evacuation of wastes generated as a result of water use, and infrastructure activities related to the use of water in the city. In addition, within the scope of the study, sources on water use and engineering in Metropolis and other cities were examined and evaluated, and the latest data and information obtained as a result of the excavations were evaluated.