EFL students' perceptions on learner engagement in task-based language instruction: A mixed methods study
İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin görev odaklı yabancı dil öğretiminde öğrenci katılımına ilişkin görüşleri: Bir karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 809888
  2. Yazar: EZGİ UYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi Yabancı Dil olarak öğrenen öğrencilerin görev odaklı dil öğretiminde öğrenci katılımına ilişkin algılarını ortaya çıkarmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, öğrencilerin öğrenci katılımına ilişkin algıları ile cinsiyet, bölüm, İngilizce yeterlilik ve akademik başarı değişkenleri arasındaki olası farklılıkları ortaya çıkarmak için karma yöntem kullanılmıştır. Katılımcılar, özel bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda öğrenim gören 234 kişidir. Nicel veriler, öğrenci katılımının üç alt boyutunu (davranışsal, bilişsel ve duygusal katılım) ölçen Gunuc ve Kuzu (2015) tarafından geliştirilen bir ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Ardından, nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin sonuçları, cinsiyet temelinde erkek ve kadın öğrenciler arasında davranışsal katılım düzeyleri açısından anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgu, kadınların erkeklere göre daha yüksek düzeyde davranışsal katılım sergilediğini göstermiştir. Akademik başarı değişkeninin bulguları ise bilişsel ve duygusal katılım açısından anlamlı bir farklılık göstermiştir. Daha yüksek akademik başarı düzeyine sahip öğrencilerin, bilişsel ve duygusal katılım düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öte yandan, öğrencilerin bölüm ve İngilizce dil yeterlilik düzeyi değişkenlerine dayalı olarak öğrenci katılımının alt boyutları açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme sonuçları ise, görev işbirliği ve öğretmenlerin etkisi gibi öğrenci katılımı üzerinde etkili olan önemli faktörleri ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explored EFL students' perceptions of learner engagement in task-based language instruction. The study utilized a mixed methods approach to unveil any possible differences in the perceptions of learner engagement based on gender, major, English proficiency level and academic achievement. The participants were two hundred thirty-four EFL students who studied in a School of Foreign Languages at a private university. Initially, quantitative data were collected through a scale developed by Gunuc and Kuzu (2015) that assesses the three sub-dimensions of learner engagement: behavioral, cognitive and emotional engagement. Afterward, qualitative data were gathered through semi-structured interviews. The scale results revealed a significant difference between male and female students regarding their levels of behavioral engagement. This finding indicated that females demonstrated higher levels of behavioral engagement than males. The findings of the academic achievement variable showed a significant difference regarding cognitive and emotional engagement. The students with higher levels of academic achievement exhibited higher levels of cognitive and emotional engagement. On the other hand, the results of the students' major and English proficiency level variables did not show a significant difference regarding the sub-dimensions of learner engagement. Based on the participants' responses, the interview findings uncovered significant factors to be influential on learner engagement, such as task collaboration and teachers' impact.