21. yüzyılın sessiz devrimi: Demografik dönüşüm krizinin ekonomi politiği
The silent revolution of the 21st century: The political economy of demographic transformation crisis
- Tez No: 809889
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP YÜCEL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Tüm dünyada doğurganlığın azaldığı, ortalama ömrün uzadığı bir demografik dönüşüm yaşanmaktadır. Bu birliktelik, nüfusun yaşlanması anlamına gelmektedir ve insanlık tarihinin daha önce karşılaşmadığı bir demografik değişimdir. Dünya sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) gibi uluslararası örgütlerin ortak kabulüne göre 65 yaşın üstündekiler şimdilik yaşlı olarak kabul edilmektedir ve 2021 verilerine göre nüfusunun %29'u 65 yaşın üstünde olduğu Japonya, dünyanın en yaşlı ülkesidir. Beklentiler tüm dünyada yaşlı nüfus oranlarının daha da artması yönündedir. Bu tezde, demografik bir olgu olan ölüm (yaşlanma), politik yaşlanma bağlamında yönetilebilir olsa da biyolojik olarak yönetilemeyeceği için yaşlı nüfusun artmaya devam eden niceliği, niteliğiyle birlikte ekonomi politik bağlamda değerlendirilerek, yaşlanan nüfusların neden olabileceği iktisadi kriz ihtimali değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
All over the world, a demographic transformation is occurring in which average life is increasing and fertility is decreasing. This togetherness means the population ageing and is a demographic transformation that human history has never experienced before. According to the common acceptance of international organizations such as the World Health Organization, the United Nations and the Organization for Economic Cooperation and Development, those over the age of 65 are considered as old for now. According to 2021 data, Japan is the oldest country with %29 of its population over the age of 65, in the World. Expectations are for the proportion of the elderly population to increase even more all over the world. In this thesis, although death (ageing), which is a demographic phenomenon, can be managed in the context of political ageing, since it cannot be managed biologically, the increasing quantity of the elderly population, together with its quality, is discussed in the context of political economy and the possibility of economic crisis that may be caused by ageing populations is evaluated.