Eşʿâr-ı ʿÂşıkâne İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY03405 (vr. 46b-116a) (İnceleme-tenkitli metin)
Eş'ar-ı 'Aşıkane Istanbul University Rare Works Library NEKTY03405 (vr. 46b-116a) (Review-critical Text)
  1. Tez No: 809890
  2. Yazar: BEYDA ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ESAT HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Klasik Türk edebiyatı geleneğinin en değerli halkalarından biri olan şiir mecmuaları“toplanmış, bir araya getirilmiş”oluşundaki tertip özelliğinden dolayı yazıldıkları dönemin“kırkambar”ı adıyla isimlendirilmişlerdir. Mecmuaların söz konusu öneminin farkında olan araştırmacılar onları keşfederek hem asırlar ardında kalan geleneğin anlaşılması ve yorumlanmasına hem de bugüne bir kültür mirası bırakılmasına katkı sağlamaktadırlar. Bu çalışmada İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY03405 demirbaş numarasında“Mecmûʻa-i Eşʻâr”başlığıyla kayıtlı şiir mecmuasının 46b-116a sayfalarına denk düşen bölümü incelenmiştir. İncelenilen bölümde 16., 17. ve 18. yüzyıl şairlerinden 29' unun 392 gazeli, 1 kasidesi, 11 şarkısı, 7 muhammesi ve 3 murabbası olmak kaydıyla 414 şiiri mevcuttur. İki temel başlıktan oluşan çalışmanın ilk bölümünde mecmuaların önemine ve Mecmû'a-i Eş'âr'ın özelliklerine değinilmiştir. Devamında gelen ikinci bölümde ise Mecmû'a'daki şiirlerin divanlarda yer alan şekilleriyle karşılaştırılarak okunması neticesinde kurulan tenkitli metni bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Poetry journals, one of the most valuable rings of the classical Turkish literature tradition, were named as“kırkambar”of the period they were written, due to the composition feature of being“collected and brought together”. Researchers who are aware of the importance of mecmû'a, discover them and contribute to both understanding and interpreting the tradition left behind for centuries and leaving a cultural heritage today. In this study, the section corresponding to pages 46b-116a of the poetry magazine registered with the title“Mecmûʻa-i Eşʻâr”in the fixture number NEKTY03405 of the Rare Works Library of Istanbul University was examined. In the analyzed section, there are 414 poems of 29 of the 16th, 17th and 18th century poets, including 392 ghazals, 1 eulogy, 11 songs, 7 muhammes and 3 murabbas. In the first part of the study, which consists of two main titles, the importance of journals and the characteristics of Mecmû'a-i Eş'âr are mentioned. In the second part, which follows, there is a critical text established as a result of reading the poems in Mecmû'a by comparing them with the forms in the divans.