Multiple skleroz hastalarında periferik sinir iletileri ve soğuk uygulamanın sinir iletilerine etkisi
Peripheral nerve conductions and the effect of cold application on nervous conductions in patients with multiple sclerosis
- Tez No: 809896
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Multiple skleroz (MS) santral sinir sisteminin; inflamasyon, demiyelinizasyon, aksonal kayıp ve astrogliozis ile karakterize, demiyelinizan hastalığıdır. MS temelde SSS hastalığı olarak kabul edilmesine rağmen yapılan elektrofizyolojik ve nöropatalojik çalışmalar ile periferik sinir iletim anormallikleri ve segmental demiyelinizasyon gösterilmiştir. Ayrıca MS ile demiyelinizan nöropati birlikteliği de rapor edilmiştir. Bu birlikteliğin nedeni periferik sinir sistemi miyelin kılıfı ile SSS ak maddesi arasındaki çapraz otoimmün bir reaksiyon ile açıklanmıştır. MS hastalarının bazı klinik belirtiler üzerindeki soğuk uygulamanın olumlu etkileri gösterilmiş, etki mekanizması ise henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bizim bu çalışmamızdaki amacımız MS hastalarında periferik sinir iletilerinin özelliklerini ve soğuk uygulamanın sinir iletileri üzerine etkilerini değerlendirmek ve bu sonuçları immunmodulatuar tedavi alan ve almayan olgular arasında karşılaştırmaktı. Sinir iletim çalışmaları 33 RRMS'li hastada yapıldı ve toplam 350 (bilateral tibial, peroneal motor, bilateral median, ulnar motor ve duyusal, sural duyusal ve soğuk uygulama sonrası bilateral tibial motor) sinir değerlendirildi. Ayrıca 25 sağlıklı gönüllüde toplam 260 sinir değerlendirildi. Motor distal latans, BKAP amplitüdleri, dalga süreleri, DSAP amplitüdleri ve iletim hızları karşılaştırıldı. Ayrıca tibial sinirin soğutma öncesi ve sonrası sinir iletim çalışması sonuçları karşılaştırıldı. Aynı karşılaştırmalar IMT alan ve almayan hastalar arasında da yapıldı. Çalışma sonuçlarında MS hastalarında peroneal sinir motor distal latansı ve F latansının uzun ve peroneal sinir iletim hızının yavaş olduğunu, duyu iletilerinin ise etkilenmediği görüldü. İstatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte hasta grubunda motor sinir ileti hızlarının, kontrol grubuna göre daha yavaş olduğu izlendi. Soğuk uygulama sonrası MS hastalarında tibial sinir F latansının daha uzun olduğu bulunurken, diğer motor sinir iletilerinin korunduğu görüldü. MS grubu kendi içinde değerlendirildiğinde; soğuk uygulama sonrası F latansındaki uzama IMT tedavi almayan grupta izlenirken, alan grupta fark bulunmadı. Biz MS hastalarında motor sinirlerde demiyelinizasyona eğilim olduğunu, ve soğuk etkisi ile ortaya çıktığını fakat duyu sinirlerinin etkilenmediğini gördük. Bu MS hastalarında İMT alanlarda periferik sinirlerinde demiyelinizan özelliklere eğilimin azalmış olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a central nervous system (CNS) demyelinating disorder, pathologically characterised with inflammation, demyelination , axonal loss and astrogliosis. Although MS is basically considered as CNS disease, the electrophysiological and neuropathological studies has demonstrated segmental demyelination and peripheral nerve conduction abnormalities. Also, previous studies have been reported the coexistence of demyelinating neuropathies with MS. That has been explaned by the way of a cross immune reaction between peripheral nerve myelin coat and CNS white matter. Although positive effects of cooling on some clinical symptoms of MS patients is well demonstrated, the mechanism of the effect has not been fully understood yet. We aimed to evaluate peripheral nerve conduction features and cooling effects on them in MS patients. And, to compare nerve conductions and cooling effects between patients who were taking immunmodulatuar treatments (IMTs) and who were not. Nerve conduction studies were performed on 33 RRMS patients and a total of 350 (bilateral tibial, peroneal motor; bilateral median, ulnar motor and sensory, sural sensory and post-cooling bilateral tibial motor) nerves were evaluated. Total of 260 nerves were also assessed in a group consisting of 25 healthy volunteers . Motor distal latencies, CMAP amplitudes, durations, SNAP amplitudes and conduction velocities were compared. Pre and post cooling conductive features of tibial nerves were also compared. The same comparisons were done between patients who were taking IMTs and who were not. We found that peroneal nerve motor distal latencies and F latencies were longer and peroneal nerve conduction velocity were slower in MS patients, but not affected sense nerve conduction. The motor nerve conduction velocities of patient group was determined slower than control group, however the difference was not statistically significant. We observed that the tibial nerve F latencies after cooling was longer in MS patients, but other the motor nerve conductions were preserved. In the MS group; F latencies were longer in whom were not taking IMTs than patients in whom were taking treatment after cooling. We concluded that motor nerves, but not sensory nerves, have a tendency for having demyelinating features in MS and cooling uncovered that features. It seems that IMTs mitigate the tendency for demyelinating features in peripheral nerves of MS patients.