Multipl skleroz hastalarında fingolimod tedavisi sonrası PD-1/PD-L1 ve PI3K/AKT/mTOR yolaklarıyla ilişkili moleküllerin ekspresyon seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of expression levels of molecules associated with the PD-1/PD-L1 and PI3K/AKT/mTOR pathways after fingolimod treatment in Multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 960497
  2. Yazar: MERVE AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA BALKAN, DOÇ. DR. NURAY BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS) genetik ve çevresel etmenlerin neden olduğu, merkezi sinir sisteminde demiyelinizasyonla karakterize nöron ve akson kaybıyla ilişkili otoimmün bir hastalıktır. Hastalığın seyrine göre kendi içinde gruplandırılmaktadır. Günümüzde her geçen gün aydınlatılan moleküler mekanizmalarla birlikte hastalığa ilişkin tanı ve tedavi yöntemleri artmaktadır. Genetik ve çevresel etmenlerin yanı sıra immün homeostazi hastalığın patogenezinde önemli rol oynamaktadır. İmmün kontrol noktası inhibitörleri olarak bilinen PD-1 ve PD-L1 homeostazinin sağlanmasında immün kaskadın önemli parçalarından biridir. PI3K-AKT-mTOR yolağı hücre döngüsünün düzenlenmesinde rol oynayan önemli sinyal yolaklarından biridir. Yapılan çalışmalarda PD1-PD-L1 sinyal yolağının PI3K-AKT-mTOR yolağı ile birlikte T hücrelerinde otoimmüniteyi düzenleyebildiği bildirilmiştir. Fingolimod, T hücrelerini lenf nodunda tutarak aşırı immün cevabı önleyen S1P reseptör modülatörüdür. Bu çalışmada RRMS (tekrarlayan-kötüye giden MS) hastalarında fingolimodun PD-1/PD-L1 ve PI3K/Akt/mTOR yolakları ile ilişkili genlerin ekspresyonu ve sitokin seviyeleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmada, her biri 25 bireyden oluşan dört grup oluşturuldu: sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubu, naif RRMS hasta grubu, fingolimod tedavisi öncesi RRMS hasta grubu, fingolimod tedavisi sonrası RRMS hasta grubu. Bireylerden alınan periferik kan örneklerinden PD-1/PD-L1 ve PI3K/Akt/mTOR yolaklarıyla ilişkili PTEN, PDK1, AKT1, mTOR, FOXP3, STAT3, PD1 (PDCD1), PD-L1 (CD274) ve GAPDH genlerinin ekspresyon seviyeleri Realtime PCR yöntemi ile analiz edildi.Ayrıca alınan serum örnekleri aracılığıyla IL-2, IL-6, IL-12, IL-17 ve IL-22 düzeyleri enzime bağlı immünosorbent test (ELISA) yöntemiyle analiz edildi. Elde edilen tüm bulgular istatistiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple sclerosis (MS) is an autoimmune disease characterized by demyelination in the central nervous system and associated with neuronal and axonal loss, caused by both genetic and environmental factors. The disease is classified into subtypes based on its clinical course. With the increasing elucidation of molecular mechanisms, diagnostic and therapeutic methods for MS are expanding. In addition to genetic and environmental factors, immune homeostasis plays a significant role in the pathogenesis of the disease. PD-1 and PD-L1, known as immune checkpoint inhibitors, are crucial components of the immune cascade in maintaining homeostasis. The PI3K-AKT-mTOR pathway is one of the key signaling pathways involved in the regulation of the cell cycle. Studies have declared that the PD-1/PD-L1 signaling pathway, together with the PI3K-AKT-mTOR pathway, can regulate autoimmunity in T cells. Fingolimod is an S1P receptor modulator that prevents excessive immune responses by retaining T cells in the lymph nodes. This study aimed to investigate the effects of fingolimod on the expression of genes and cytokine levels associated with the PD-1/PD-L1 and PI3K–AKT–mTOR pathways in RRMS patients. Materials and Methods: The study included four groups, each consisting of 25 participants: a healthy individuals, a naïve RRMS patient group, a pre fingolimod treatment RRMS patient group and a post fingolimod treatment RRMS patient group. Peripheral blood samples obtained from individuals were used to analyze the expression levels of genes associated with the PD-1/PD-L1 and PI3K/Akt/mTOR pathways, including PTEN, PDK1, AKT1, mTOR, FOXP3, STAT3, PD-1 (PDCD1), PD-L1 (CD274), and GAPDH, using the realtime PCR method. In addition, serum samples were analyzed to determine the concentrations of IL-2, IL-6, IL-12, IL-17, and IL-22 via the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. All data obtained were evaluated to statistical analysis, and a p-value of