Suprakondiler femur kırıklarının retrograd kilitli intramedüller çivi ile tedavisi ve sonuçları
- Tez No: 809900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
SSK Göztepe Eğitim Hastanesi I. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Mart 1998–Şubat 2002 tarihleri arasında 27 hastanın suprakondiler femur kırığına retrograde intramedüller çivileme yapılmış, kontrolleri yapılabilen 19 hasta bu çalışmaya alınmıştır. Hastalarımızın 10'u (%53) kadın, 9'u (%47) erkekdir. Hastalarımızın en genci 19, en yaşlısı 77 yaşında olup ortalama yaş 52'dir. Vakaların 13'ünde (%68) kırık sol tarafta, 6'sında (%32) sol taraftadır. Hastalarımızın maruz kaldıkları travma tipini incelediğimizde en sık yaralanmanın düşme olduğunu gördük. Bunlardan 8 (%43) vakada düşme, 7 (%37) vakada trafik kazası, 1 (%5) vakada yüksekten düşme, 1 (%5) vakada ateşli silah yaralanması, 1 (%5) vakada patolojik kırık, 1 (%5) vakada iş kazası oluş nedeni olarak saptandı. Kırıkların AO sınıflamasına göre dağılımına bakacak olursak, tip AI kırık 7 (%37) vakada, tip AII kırık 2 (%11) vakada, tip AIII kırık 1 (%5) vakada, tip CI kırık 4 (%21) vakada, tip CII kırık 5 (%26) vakada tespit edildi. Açık kırıklar Gustilo-Anderson sınıflamasına göre değerlendirildi. Vakalarımızdan 19 suprakondiler femur kırığının 16'sı (%84) kapalı kırık, 3'ü (%16) ise açık kırıktı. Açık kırıkların 1'i (%5) GA tip I açık, 2'si (%11) tip III A açık kırıktı. Toplam 19 vakadan 9'unda (%47) izole suprakondiler femur kırığı, 10'unda (%53) suprakondiler femur kırığına ilave ek patolojiler mevcuttu. Hastalar, hastaneye yatışlarını takiben en erken 3 gün, en geç 25 günde (ortalama 8,47 gün) opere edilmiştir. En kısa takip süresi 7 ay, en uzun takip süresi 40 ay olup, ortalama 19,3 aydır. Olgularımızda kaynamama görülmedi. Buna göre en kısa kaynama süresi 21 hafta, en uzun kaynama süresi 72 hafta olup, ortalama kaynama süresi 26 haftadır. Kapalı kırıklarda ortalama kaynama süresi 26 hafta iken, açık kırıklarda ortalama kaynama süresi 27 hafta olarak saptandı. Neer Değerlendirme Sistemine göre 7 hastada (%37) mükemmel, 9 hastada (%47) iyi, 3 hastada (%16) orta sonuç elde edilmiştir. Modifiye Diz Değerlendirme Sistemine göre 6 hastada (%32) mükemmel, 10 hastada (%52) iyi, 2 hastada (%11) orta, 1 hastada (%5) kötü sonuç elde edilmiştir. Modifiye Diz Değerlendirme Sistemine göre olgularımızın 11'inde (%58) ağrı şikayeti yoktu. 4 hastada (%21) yürüme esnasında, 4 hastada (%21) yürüme ve dinlenme esnasında ağrı şikayeti mevcuttu. Elde ettiğimiz klinik ve radyolojik sonuçlar literatür bilgileri ışığında, retrograd kilitli intramedüller çivilemenin, supra-interkondiler femur kırıklarının tedavisinde güvenilir bir implant olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Retrograde intramedullary nailing was performed on the supracondylar femur fractures of 27 patients in SSK Göztepe Training Hospital I. Orthopedics and Traumatology Clinic between March 1998 and February 2002, and 19 patients who could be controlled were included in this study. Ten (53%) of our patients were female and 9 (47%) were male. The youngest of our patients is 19 years old and the oldest is 77 years old, with an average age of 52 years. The fracture was on the left side in 13 (68%) cases, and on the left side in 6 (32%) cases. When we examined the type of trauma our patients were exposed to, we found that the most common injury was falling. Of these, falling in 8 (43%) cases, traffic accident in 7 (37%) cases, falling from a height in 1 (5%) case, firearm injury in 1 (5%) case, pathological fracture in 1 (5%) case, 1 (5%) case ) was determined as the cause of occupational accident in the case. If we look at the distribution of fractures according to AO classification, type AI fractures in 7 (37%) cases, type AII fractures in 2 (11%) cases, type AIII fractures in 1 (5%) cases, type CI fractures in 4 (21%) cases, and type CII fractures. fracture was detected in 5 (26%) cases. Open fractures were evaluated according to the Gustilo-Anderson classification. Among our cases, 16 (84%) of 19 supracondylar femur fractures were closed fractures and 3 (16%) were open fractures. Of the open fractures, 1 (5%) was GA type I open fractures, and 2 (11%) were type III A open fractures. Out of a total of 19 cases, 9 (47%) had isolated supracondylar femur fractures, and 10 (53%) had additional pathologies to the supracondylar femur fracture. The patients were operated on at the earliest 3 days and at the latest 25 days (mean 8.47 days) following their hospitalization. The shortest follow-up period is 7 months, the longest follow-up period is 40 months, with an average of 19.3 months. No union was observed in our cases. Accordingly, the shortest boiling time is 21 weeks, the longest is 72 weeks, and the average boiling time is 26 weeks. While the mean time to union was 26 weeks in closed fractures, the mean union time in open fractures was 27 weeks. According to the Neer Evaluation System, excellent results were obtained in 7 patients (37%), good results in 9 patients (47%), and moderate results in 3 patients (16%). According to the Modified Knee Evaluation System, excellent results were obtained in 6 patients (32%), good results in 10 patients (52%), fair results in 2 patients (11%), and poor results in 1 patient (5%). According to the Modified Knee Evaluation System, 11 (58%) of our patients had no complaints of pain. Pain was present in 4 patients (21%) during walking and 4 patients (21%) during walking and resting. In the light of the clinical and radiological results we obtained and the literature, we concluded that retrograde locking intramedullary nailing is a reliable implant in the treatment of supra-intercondylar femur fractures.