Türkiye'de kalkınma planlarında yer alan çevre sorunları ile ilgili kavramlara yönelik bir araştırma
A research on the concepts related to environmental problems in development plans in Turkey
- Tez No: 809923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde iklim değişiklikleri, doğal bitki örtüsündeki değişiklikler, sağlıksız kentleşme, nükleer denemeler, pestisit, suni gübre ve deterjan gibi kimyasalların kullanımı çevre sorunlarına neden olmaktadır. Uluslararası alanda birçok ülke çevre sorunlarının çözümü için birlikte hareket etmektedir. Türkiye'de de çevre sorunlarının çözümü için kurumlar oluşturulmuş, yasalar çıkarılmış, planlar gerçekleştirilmiş ve akademik alanda çalışmalar yapılmıştır. 1963 yılından bu yana oluşturulan 11 kalkınma planında da çevre sorunları kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çevre sorunlarına yönelik kavramlar, çözüm yöntemleri ve faaliyetler bu kalkınma planlarında yer almaktadır. Kavramları iyi bilmek ve kavramsal analizler yapmak gelecekteki çevre sorunlarının çözümü için önemlidir. Bu kapsamda, çalışmanın temel amacı, Türkiye'de hazırlanan 11 kalkınma planında yer alan çevre sorunlarına ilişkin kavramları sayısal verilerle karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu araştırmada içerik analizi kapsamında kelimelerin veya kelime gruplarının bir arada bulunma sıklıkları belirlenmekte ve araştırma alanındaki konulara ilişkin bilgi edinilmektedir. Çalışmada 10 ana çevre sorunu kavramı altında 137 alt kavram incelenmiştir. Kelimelerin sayısal analizinde ve kelime bulutu oluşturulmasında Maxqda programı kullanılmıştır. 10 ana çevre sorunu arasında çevre kirliliği 14 tekrar ile en yüksek sayıya sahiptir. Ayrıca çevre kelimesi 137 alt kavram içerisinde 1024 defa ile en çok tekrarlanan kelimedir. İlerleyen yıllarda Türkiye'de kalkınma planlarında çevre sorunları kavramlarının yanı sıra sürdürülebilir çevre, yaşanabilir kentler, kentleşme ve ekonomi kavramları da araştırılabilir. Ayrıca ülkeler, kamu ve özel sektör tarafından yapılan planlarda kavram karşılaştırmalarının yapılması literatüre katkı sağlaması açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, climate changes, changes in natural vegetation, unhealthy urbanization, nuclear tests, the use of chemicals such as pesticides, artificial fertilizers and detergents cause environmental problems. In the international arena, many countries act together to solve environmental problems. Institutions have been established, laws have been enacted, plans have been made and many studies have been carried out in the academic field for the solution of environmental problems in Turkey. The 11 development plans formed since 1963 had been investigated the environmental problems comprehensively. Concepts, solution methods and activities for environmental problems are included in these development plans. It is important to know the concepts well and to make conceptual analyzes for the solution of future environmental problems. In this context, the main purpose of the study is to examine the concepts related to environmental problems in 11 development plans prepared in Turkey, comparatively with numerical data. In this research, the frequency of coexistence of words or phrases within the scope of content analysis is determined and information about the subjects in the research area is obtained. In the study, 137 sub-concepts were investigated under 10 main environmental problems. Maxqda program was used for numerical analysis of words and creating word cloud. Among the 10 main environmental problems, environmental pollution has the highest number with 14 repetitions. In addition, the word environment is the most repeated with 1024 times among 137 sub-concepts. In the following years, sustainable environment, liveable cities, urbanization and economy concepts can be researched as well as the concepts of environmental problems in development plans in Turkey. Also, making concept comparisons in plans made by countries, public and private sectors will be useful in terms of contributing to the literature.