The effects of physical activity and screen addiction on depression in university students
Üniversite öğrencilerinde fiziksel aktivite ve ekran bağımlılığının depresyon üzerine olan etkileri
  1. Tez No: 809927
  2. Yazar: NAZLI SULTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencileri arasındaki fiziksel aktivite, ekran bağımlılığı ve depresyon arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu araştırma modeli kesitsel bir tasarıma sahip olup, çalışmanın konusu ilişkisel anket modelidir. Bu araştırmanın popülasyonu, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan, Bahçeşehir Üniversitesi'ne devam eden 18 yaş ve üzeri bireylerden oluşmaktadır. Bu çalışmada rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma koşullarını karşılamadığı için çalışmadan çıkarılabilecek katılımcıların sayısı göz önünde bulundurularak 120 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcılara sırasıyla sosyodemografik veri formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, Beck Depresyon Anketi ve Çoklu Ekran Bağımlılığı Ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışmada, örneklem özelliklerini değerlendirmek ve uygun istatistiksel testleri belirlemek için frekans ve normal dağılım analizleri yapmıştır. Ardından, değişken ilişkilerini incelemek ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisini değerlendirmek için bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyonu ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada, bireylerin depresyon skorları ile çoklu ekran bağımlılık skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif ve orta düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Çoklu ekran bağımlılığı ve depresyon arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için, klinisyenlerin mevcut bağımlılık anlayışına ve bunun depresyonla bağlantısına aşina olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship between physical activity, screen addiction, and depression among university students. This research model is a cross-sectional design, the subject of the study is the relational survey model. The population of this research consists of individuals aged 18 and over, residing in the Republic of Turkey and attending Bahçeşehir University. Random sampling method was used in this study. Considering the number of participants who could be excluded from the study because the requirements were not met, 120 people were reached. Sociodemographic data form, International Physical Activity Questionnaire, Beck Depression Questionnaire and Multiple Screen Addiction Scale were administered to the participants, respectively. The study conducted frequency and normal distribution analyses to assess sample characteristics and determine appropriate statistical tests. Subsequently, independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation, and regression analysis were utilized to examine variable relationships and assess the impact of independent variables on the dependent variable. The inclusion of demographic variable comparisons enriched the study's comprehensiveness. In this study, there is a statistically significant, positive and moderate relationship between the depression scores of individuals and their multiple screen addiction scores. To better understand the relationship between multi-screen addiction and depression, clinicians should familiarize themselves with the current understanding of addiction and its connection to depression.