Yeni kamu işletmeciliğinin Türkiye'de genel kolluğun alanına etkileri
The effects of new public management on the field of general law enforcement in Türkiye
- Tez No: 962430
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
1970 sonrası ortaya çıkan ekonomik bunalımlar, küreselleşme, bireyin önem kazanması faktörleri ile artık insan ihtiyaçları farklı bir boyuta evirilmiştir. Geleneksel kamu yönetimi bu ihtiyaçları karşılamada hantal, sistemsiz ve çok merkezi kalması noktasında büyük eleştirilere maruz kalmıştır. 1980'lerden itibaren özel sektör yönetim tarzını benimseyen ve işletme ekseninde doğan Yeni Kamu İşletmeciliği (YKİ) Yaklaşımı ile birlikte; özelleştirme, yatay örgüt sistemi, hesap verebilirlik, katılımcılık, performans odaklılık, vatandaş odaklılık, etkililik, gibi kavramlar kamu yönetimi alanında hâkim olan ilkeler haline gelmiştir. Kamu yönetimine hâkim olmaya başlayan YKİ Yaklaşımı ve ilkeleri iç güvenlik yönetiminde ve genel kolluk üzerinde de etkili olmaya başlamıştır. Ancak literatürde YKİ Yaklaşımının uygulamadaki eksiklikleri, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi alanlarda eşitsizlikleri derinleştirdiği, kamu yararı, kamu düzeni, kamu gücü gibi devletin ve genel kolluğun temel amaçlarını geri planda kalmasına neden olduğu yönünde ağır eleştiriler bulunmaktadır. Bu kapsamda, tez çalışmasının amacı; Türkiye'nin iç güvenlik yönetiminin temel aktörlerinden birisi olan genel kolluğun YKİ Yaklaşımı bağlamında değişim ve dönüşümünü incelemek, YKİ Yaklaşımı ile birlikte ortaya çıkan eksiklikleri, eleştirileri ve çelişkileri genel kolluk özelinde değerlendirmek ve politika önerileri sunmaktır. Tez çalışmasında; Nitel Araştırma Yöntemi ile YKİ bağlamında iç güvenlik yönetimi kuramının geliştirilmesi amacıyla, iç güvenlik hizmeti sunan genel kolluk kuvvetlerinin; temel hukuki düzenlemeleri, faaliyet raporları, stratejik belgeleri ve projeleri literatür taraması ve belge analizi yöntemi esas alınarak incelenmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda YKİ Yaklaşımının genel kolluk üzerindeki yansımaları ortaya konmakta ve bu yansımaların iç güvenlik yönetimi üzerinde getirdiği eksiklik ve çelişkiler genel kolluk özelinde; kamu düzeni, kamu yararı, kamu hizmeti, kamu değeri ve kamu gücü bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the economic crises of the post-1970s period, combined with globalization and the growing emphasis on individualism, human needs evolved significantly. Traditional public administration faced strong criticism for its centralized, cumbersome, and disorganized structure, which proved inadequate in addressing these new demands. From the 1980s onward, the New Public Management (NPM) approach, inspired by private sector practices and business principles, introduced concepts such as privatization, horizontal organization, accountability, participation, performance orientation, citizen-centricity, effectiveness and consistency, which became dominant in public administration. NPM principles also began to influence internal security management and general law enforcement structures. However, the literature critiques NPM for exacerbating inequalities in sectors like education, healthcare, and security, and for marginalizing fundamental goals such as public interest, public order, and public authority. Within this framework, the aim of this thesis is to analyze the transformation of Türkiye's general law enforcement forces under the NPM approach, assess the deficiencies, criticisms, and contradictions that have emerged, and offer policy recommendations. Using a qualitative research methodology, the study examines the core legal frameworks, activity reports, strategic plans, and projects of general law enforcement agencies through literature review and document analysis. The findings reveal the impacts of the NPM approach on law enforcement and critically discuss the resulting challenges regarding public order, public interest, public service, public value, and public authority, with a focus on general law enforcement.