International protection of women and children in armed conflict
- Tez No: 809934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KONUKCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Uluslararası insani hukuk, uluslararası veya ulus-altı silahlı çatışma mağdurlarını korumayı amaçlamakta aynı zamanda kadınlar, çocuklar ve yaşlılar gibi silahlı çatışmaların en zayıf mağdurları olarak kabul edilen gruplar için özel korumayı öncelik haline getirmektedir. Bu gruplar, operasyonların yoğunlaştırılması veya işgal sırasında en savunmasız kesim olarak kabul edilimektedir. Bu tezin önemi, konunun yeniliği ve dinamizmi, ile doğru orantılıdır. Tezin amacı, özellikle Arap Baharı'ndan sonra Ortadoğu ve Arap ülkelerindeki silahlı çatışmalarda kadın ve çocukların uluslararası korunmasını incelemek ve ayrıca bu grupların silahlı çatışma alanlarındaki durumlarını ve bunun çalışan kadınlar üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu bağlamda bahsi geçen uluslararası hukuk metinleri okunup analiz edilirken ve yazındaki görüşler ilgili literatür teze aktarılırken, betimleyici yaklaşım ve analitik yöntemi seçilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, savaş bölgelerindeki kadın ve çocuklar, ruh sağlığı sorunları açısından yüksek risk altındadırlar. Bu nedenlerle, sahadaki sorunları çözmek için daha fazla uluslararası siyasi ve hukuki tedbir alınmalıdır..
Özet (Çeviri)
International humanitarian law aims to protect victims of armed conflicts and provide special protection for vulnerable groups, such as women, children, and the elderly, during conflicts and occupation. The importance of this thesis lies in the lack of attention it has received from relevant colleges, military colleges, staff colleges, and police academies. The aim of the thesis is to study the international protection of women and children in armed conflict in the Middle East and Arab countries, particularly after the Arab Spring, and to identify their situation in areas of armed conflict and its impact on working women. The researcher used a descriptive and analytical approach in analyzing relevant legal texts and extrapolating the findings into relevant legal books. The study found that women and children in war zones are at an increased risk for mental health issues, particularly when one spouse is killed and the surviving spouse is left to bear the emotional and financial burdens of the family alone.