Uluslararası silahlı çatışmalarda kadın ve çocukların korunması
Children and women protection in the international disputes
  1. Tez No: 488983
  2. Yazar: MOHAMMED WAAD AHMED ALATHIBANEE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, uluslararası savaşlarda kadınların ve çocukların uluslararası düzeyde insan haklarının korunması konusunu ele almayı amaçlamaktadır. Tezimizde savaş zamanlarında kadınların ve çocukların ihlal edilen hakları araştırılmaktadır. Silah teknolojisindeki son gelişmeler sonucu kadınlar ve çocuklar üzerinde artan istismar olgusu, kadınlar ve çocukların doğrudan veya dolaylı olarak savaşa dâhil edilmeleri, kadın ve çocuk haklarının korunması üzerinde hukukî açıdan detaylı çalışmalar yapmayı zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk aynı zamanda, savaş alanlarının genişlemesi ve uluslararası anlaşmazlıklardan kaynaklanan çatışma ve savaşların çok boyutlu hale gelmesi sonucunda uluslararası kuralların yerine getirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kadınlar ve çocuklar, çatışma ve savaş alanlarında şiddete maruz kalmaktadırlar. Çalışmamızda, savaştaki kadın ve çocukların haklarını korumak ve onları savaş ortamından uzak tutmak için yapılması gerekli hukukî işlemlerin neler olabileceği ve uluslararası örgütlerin bu konu üzerindeki rolü üzerinde durulmaktadır. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler ve insan hakları örgütlerinin faaliyetleri, yetkileri, yardım ve görevleri ele alınarak, silahlı çatışmaların arasında kalan kadın ve çocukların kurtarılması ve onların haklarının korunması gerekliliği vurgulanmaktadır. Uluslararası İnsancıl Hukuk (UİH) silahlı çatışma zamanında kadınlar ve çocuklara iki tür koruma tanımaktadır. Bunlardan ilki, sivil veya savaşçı tüm kadın ve çocukları korumakta iken diğeri hamile ve süt emziren kadınlar ve küçük çocuk anneleri gibi sadece kadınları korumaktadır. Çocuklarla ilgili verilen korumalarda ise yaşa göre kategorileştirilen farklı uygulamalar görülmektedir. Çocukların algılama kapasitelerinin farklı olması ve fiziki olarak zayıf olmaları nedeniyle koruma kanunlarından yararlanmaları için uygulanan sınırın en yüksek sınır olan 18 yaş olarak belirlenmesi gerekmektedir. IV.Cenevre Sözleşmesi'nin 14. maddesinde belirtilen "kadın ve çocuklarınkorunması için güvenli bölgelerin inşa edilmesi'' ifadesinin pratikte karşılık bulmadığı görülmektedir. Zira bu madde güvenli bölgelerin oluşturulmasını çatışan taraflara emretmemekte ve onlara bu durumu zorunlu kılmamaktadır. Bu maddede düzenlenen güvenli bölgelerin oluşturulması isteğe bağlı kılınmıştır. 14. maddenin bu şekilde düzenlenen tavsiye niteliğini yerine, savaşan devletler tarafından güvenli bölgelerin oluşturulması için sözkonusu maddenin emredici ve zorunlu kılıcı bir yapı ile değiştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This Study seeks to address the issue of the protection of women and children during international wars. In the thesis, the violations of the women in the war are investigated in the international arena. Increased exploitation of women and children due to recent developments in weapons technology and their involvement in war, directly or indirectly, obliges them to conduct detailed legal studies on their rights protection. This is due to the widening of the battlefields and the non-fulfillment of the international rules by which the conflicts and wars arising from international disputes have become dimensional. For this reason, women and children are exposed to violence. As a result, the role of the organizations in the region and the legal actions that need to be taken in order to protect the rights of women and children in war and to keep them out of the war are being discussed. This includes the activities of the United Nations and human rights organizations, their authorities, their assistance and their duties. In this research, it is necessary to save the women and children who are among the armed conflict and to protect their rights. In this research we see that the UIC has given two kinds of protection to women and children during the armed conflict. One protects all women and children who are civilians and warriors. The other one protects only married women, such as pregnant and lactating women and young child mothers. When dealing with children, their protection age was determined at different ages. We think that children should be 18 years old in order for them to understand without being able to understand and because they are weak. Most domestic and international laws have set childhood age as 18. IV.As pointed out in Article 14 of the Geneva Convention, the practicalsituation shows that safe areas for the protection of women and children are not built. Because this article does not order the conflicting parties to create safe zones and does not obligate them. This substance makes it desirable to form those zones. It only suggests the creation of those regions. Thus, in order for the 14th article to be replaced and for the creation of safe territories by the warring states, that article must be changed to an imperative and obligatory one.