Environmental burdens and benefits along the borders: Examining environmental justice and illegal environmental migration in John Lanchester's The Wall and Amitav Ghosh's Gun Island
Sınır boyundaki çevresel yük ve faydalar: John Lanchester'ın The Wall ve Amitav Ghosh'un Silah Adası [Gun Island] romanlarında çevresel adalet ve yasadışı çevresel göç kavramlarının incelenmesi
  1. Tez No: 979501
  2. Yazar: ANIL ESMEYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AYKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Amitav Ghosh'un Silah Adası [Gun Island] (2019) ve John Lanchester'ın The Wall (2019) adlı iki çağdaş iklimkurgu örneğini çevresel adalet perspektifinden ekoeleştirel bir okumayla ele almakta ve iklim kaynaklı göçü tartışmaktadır. Küresel Kuzey'de konumlanan The Wall, tahkim edilmiş kıyı savunuları üzerinden iklim mültecilerini bertaraf edilmesi gereken tehditler olarak yeniden kodlarken, Gun Island ise Küresel Güney'de başlayıp Sundarbans'taki ekolojik çöküşün ardından Avrupa'da tehlikeli yolculuklara ve güvencesiz emek rejimlerine evrilen bir güzergâhı izler. Her iki roman da, caydırıcılık, güvenlikleştirme ve terk/ihmal yoluyla dışlama gibi iklim hareketliliğine yönelik yaygın tepkileri problemleştirir. Yapılan çözümleme, çevresel adaletsizliğin yalnızca uzak bir Güney sorunu değil, aksine tarihsel olarak faydalanıcılığı ve güncelde sınır bekçiliğini üstlenen Kuzey'i de içeren ortak bir siyasal açmaz olduğunu ortaya koymaktadır. Tez, iklimkurgunun zararı yalnızca kayda geçirmekle yetinmediğini savunur. İklimkurgu, farklı ölçekler arasında neden-sonuç ilişkileri kurar, politika tercihlerini somutlaştırır ve empatiden uygulanabilir onarım/telafi planlarına yönelen ortak bir kamusal vizyonu harekete geçirir. Bu çalışma, iklimkurgunun sorumluluğun paylaştırılmasını nasıl mümkün kılabildiğini göstermektedir.Bu tez ayrıca, iklimkurgunun hukuka uygun hareketlilik kanalları, sınırın her iki tarafında hak güvenceleri ve önleyici tedbirlerle desteklenen kayıp-zararın giderimine ilişkin yükümlülükler gibi daha adil düzenlemeler önerebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an ecocritical reading of two contemporary climate change fiction novels, Amitav Ghosh's Gun Island (2019) and John Lanchester's The Wall (2019), through the lens of environmental justice, and examines climate-induced migration. Situated in the Global North, The Wall recasts climate refugees as threats to be repelled through fortified coastal defences, whereas Gun Island begins in the Global South and traces a trajectory that follows the ecological collapse of the Sundarbans, turns into perilous journeys and precarious labour regimes in Europe. Both novels problematize prevalent responses to climate mobility, such as deterrence, securitisation, and exclusion through abandonment and neglect. The analysis shows that environmental injustice is not merely a distant problem of the South but rather a shared political impasse that also implicates the North, historically as a beneficiary and currently as a border gatekeeper. The thesis argues that climate change fiction does more than simply record harm. It forges causal connections across scales, gives concrete form to policy choices, and activates a shared public vision that channels empathy toward actionable plans for repair and redress. This study demonstrates how climate change fiction can enable the apportionment of responsibility. It also shows that climate change fiction can propose fairer arrangements such as lawful mobility pathways, rights protections on both sides of the border, and obligations for loss-and-damage redress supported by preventive measures.