Capitalizing Istanbul: Reading Orhan Pamuk'sLiterary Cityscape
Edebi Sermaye olarak İstanbul: Orhan Pamuk'un Şehir Manzaralarını Okumak
  1. Tez No: 810027
  2. Yazar: HACER ESRA ALMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MIREİLLE ROSELLO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit van Amsterdam
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, Türk yazar Orhan Pamuk'un eserleri aracılığıyla İstanbul'ün şehir dokusu ve edebi başkent arasındaki bağı incelemektedir. Günümüz İstanbul'u dinamik bir şehir olup uzun tarihine iki imparatorluk ve bir cumhuriyet dahil etmiştir. 2010 Avrupa kültür başkenti olarak kabul edilen İstanbul, Boğaz'ın Avrupa ve Asya yakalarına uzanmaktadır ve iki yakayı birleştiren bir kültürü gururla sunmaktadır. Türkiye'nin en büyük şehri aynı zamanda dünyanın en büyüklerinden biri olup ülkenin küresel hedeflerini ve mirasını temsil etmektedir. İstanbul'un küresel imajı Orhan Pamuk'un çalışma ve kariyerinde yankı bulur. Uluslararası bir yazar olan Pamuk, özellikle Türk kültürel kimliği ve siyaseti üzerine olan politik ve politize görüşleriyle dikkat çekmektedir. Kariyerinin zirvesi 2006'da Nobel Edebiyat Ödülü ile taçlandı, bu ödül Pamuk'un edebi şehir dokusu ile İstanbul arasına özel bir dikkat gösteren ilk çalışmalardan biriydi ve şehir ile yazarın birbirini beslediği çift yönlü bir ilişkiyi önerdi. Şehrin Pamuk için çekici bir anlatı kaynağı olduğu gerçeği aynı zamanda bu tezin ana temasıdır: İstanbul, Pamuk'un edebi başkentidir. Pamuk'un edebi şehir dokusundan hareketle bu tez İstanbul'un hayali doğu-batı ayrımındaki konumunu ele almaktadır.“Doğu bir kariyerdir”: Edward Said, Disraeli'nin Tancred adlı eserinde yer alan bu cümleye Orientalism adlı çığır açıcı çalışmasının girişinde yer verir. Bu cümle aynı zamanda Pamuk'un uluslararası statüsü için de geçerlidir. Pamuk ile, eğer Doğu değilse, o zaman doğu-batı ayrımı ve İstanbul'un içinde bulunduğu pozisyonu kariyerinin bir parçası haline gelmiştir. Bu tür bir pozisyon, Said'in çıkmazını çağrıştırır: öteki adına konuşmak - bu durumda Doğu - aynı zamanda sessizliği ve onun üzerine bir çalışma, eğer kariyer değilse, inşa etmeyi de içerir. İddiam, Pamuk'un eserlerinde bu sözde karşıtlar arasındaki gerilim, ve şehir ile ilişkilendirilen ikilikler yaratıcılığı ve yazarın estetik anlayışını besler. Son zamanlarda kentselleşme ve edebiyat çalışmaları konusundaki tartışmalarda, şehir yeni kültürel taleplerin ve mücadelelerin bir sahası olarak ortaya çıkmış ve merkez ile çevre arasındaki yeni bir coğrafyanın oluşmasına yol açmıştır. Farklı ağlar ve ikiliklerin ortaya çıkması temel alındığında, kimlik mücadelesi metropoller aracılığıyla tanımlanan bir dünyada ortaya çıktığı görülür. Şehir-mekan ile edebi-mekan arasındaki karşılaşmaların yakın okumalarıyla, Pamuk'un anlatısının İstanbul'u edebi şehirler ağı içinde bir küresel şehir olarak nasıl kurduğunu ve bu durumun kentselleşme ve edebiyat çalışmaları etrafındaki kültürel tartışmalar için neden önemli olduğunu araştırıyorum.
Özet (Çeviri)
This study examines the link between Istanbul's cityscape and literary capital through the work of the Turkish novelist Orhan Pamuk. Contemporary Istanbul is a dynamic city, its long history including two empires and a republic. Extending over the European and Asian sides of the Bosphorus, the 2010 European cultural capital boasts of a culture that also bridges the two sides. Turkey's largest city is also one of the largest in the world, representing the country's global aspirations as well as its heritage. Something of Istanbul's global image resonates in the work and career of Orhan Pamuk. An established international writer, Pamuk has been in the limelight with his political and politicized views, especially on Turkish cultural identity and politics. The pinnacle of his career was the Nobel Prize in Literature in 2006, one of the first to pay specific attention to Pamuk's literary cityscape, and to posit a twofold relationship between Pamuk and Istanbul, where the city and the writer feed each other. That the city is a compelling narrative resource for Pamuk is also the main theme of this thesis: Istanbul is Pamuk's literary capital. With Pamuk's literary cityscape as its focus, this thesis deals with Istanbul's location on the imaginary east-west divide.“The east is a career”: Edward Said uses this line from Disraeli's Tancred, as an epigraph to his Orientalism. The statement is also relevant to Pamuk's international standing. With Pamuk, if not the East, then the east-west divide and Istanbul's position in it have become part of his career. Such a position evokes Said's dilemma: speaking for the other—in this case the Orient—means also to silence, and to build a work, if not a career, on it. I contend that in Pamuk's work the tension between the seo-called opposites becomes a productive force to intervene in the image of the city and the binaries associated with it, and to articulate the spaces in between. In recent discussions of urbanization and literary studies, the city has emerged as a site for new cultural claims and struggles, and a new geography of the centre and the periphery. A relevant concern, based on the emergence of different networks and binaries, involves the struggle for identity and identification in a world conceived through metropoles. Through close readings of the encounters between city-space and literary-space, I explore how Pamuk's narrative establishes Istanbul as a global city within the network of literary cities, and why it is relevant for cultural debates around urbanization and literary studies.